2011-04-13 (PAP) - Monumentalna, 12-metrowa rzeźba "Patriota", autorstwa Andrzeja Pityńskiego, stanie we wrześniu w Stalowej Woli. Pomnik ufundowali polscy kombatanci mieszkający w Stanach Zjednoczonych; jego koszt to 200 tys. dolarów. Jak wynika z opisu rzeźby zamieszczonego na stronie internetowej fundatorów - Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce - pomnik przedstawia dumnego patriotę - husarza z jednym skrzydłem i z szablą w ręku - i jest uniwersalnym symbolem Polski walczącej.
Jak uzasadniają dalej weterani, wybór padł na Stalową Wolę, gdyż w czasie II wojny światowej i w pierwszych latach powojennych region ten „obficie spłynął krwią polskich patriotów walczących o wolną i niepodległą Polskę”. „Za działalność konspiracyjną, głównie w Armii Krajowej, miejscowa ludność doświadczyła wielu represji ze strony okupanta hitlerowskiego, jak i późniejszych sowieckich +wyzwolicieli+” - napisali fundatorzy pomnika.
Zaskoczony wyborem miejsca był prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak. Jak powiedział PAP, jest jednak zadowolony, że rzeźbie przyświeca taka właśnie idea. Podkreślił, że „Patriota” to dzieło sztuki, a nie pomnik. „My nie chcemy robić z niej pomnika, który będzie poświęcony pamięci kogoś lub jakiegoś wydarzenia, to ma być dzieło sztuki” – zaznaczył Szlęzak.
Na razie nie wiadomo dokładnie, gdzie stanie rzeźba. Pierwotna lokalizacja - koło stalowowolskiego Muzeum Regionalnego - upadła; według prezydenta miasta, tak monumentalne dzieło nie pasuje do jego otoczenia.
Zdaniem Szlęzaka, jedyną odpowiednią lokalizacją dla „Patrioty” będzie okolica ronda przy głównych ulicach miasta. „Rzeźba mistrza Pityńskiego potrzebuje dużej, otwartej przestrzeni, żeby nie przytłaczać innych obiektów” – tłumaczył prezydent.
Na razie zgody na tę lokalizację nie wydał Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich, który zarządza terenem, gdzie stanąć ma rzeźba. „W tej kwestii będziemy jeszcze rozmawiać” - zapowiedział Szlęzak.
Uroczyste odsłonięcie rzeźby zaplanowano na 12 września.
Andrzej Pityński urodził się w 1947 r. w Ulanowie niedaleko Stalowej Woli. W 1974 r. wyjechał do USA; należy do elitarnego National Sculpture Society. Stworzył wiele monumentalnych pomników; większość z nich znajduje się w USA. Wśród zrealizowanych rzeźb są m.in. postaci Marii Curie-Skłodowskiej w Bayonne, ks. Jerzego Popiełuszki w Trenton, papieża Jana Pawła II na Manhattanie i w Ulanowie oraz Katyń 1940 w Jersey City.(PAP)
huk/ hes/