Ponad 350 fotografii dokumentujących najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii Polski, w tym przemiany 1989 r., można obejrzeć na wystawie PAP "25 lat polskich przemian". Historia znów nabiera barw i mocy - podkreślił w liście do PAP prezydent Bronisław Komorowski.
Wernisaż wystawy "25 lat polskich przemian. Fotokronika PAP" odbył się w czwartek we wnętrzach dawnej Drukarni Naukowo-Technicznej PAP przy ul. Mińskiej 65 w Warszawie.
Z okazji wystawy PAP, a także zbliżających się obchodów 25. rocznicy przemian 1989 r. prezydent Bronisław Komorowski wystosował list do organizatorów ekspozycji i gości wernisażu. "Dzięki wystawie (...) historia ta znów nabiera barw i mocy, przywołuje wspomnienia, skłania do refleksji. Dokumentatorska pasja, dar obserwacji, warsztatowy i artystyczny kunszt fotoreporterów PAP przywołują obrazy, z których wyłania się prawda o nas – o tej Polsce, którą pamiętamy, i o tej, o której marzymy" - podkreślił Komorowski.
"Bardzo trudno było wybrać zdjęcia, bo 25 lat to jest szmat czasu i bardzo dużo fotografii. Może 25 tysięcy rocznie, a może więcej i wszystko trzeba było zobaczyć. A sięgnęłam jeszcze dalej, bo są tutaj fotografie i z lat 70. i 80. po to, żeby młodzi ludzie mogli zobaczyć jak było wcześniej i skąd to wszystko i dlaczego się wzięło" - powiedziała redaktor naczelna PAP Foto Anna Brzezińska–Skarżyńska, która jest kuratorem ekspozycji.
Prezydent zwrócił uwagę, że 25-lecie wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 r. jest okazją, by na nowo przeżyć i przemyśleć historię odradzającej się polskiej wolności. "Obfitowała ona w momenty historyczne, przełomowe, ale też w zmiany, które zdawały się przebiegać niepostrzeżenie. Nie brak było sporów i trudności, jednak dzisiaj, z perspektywy ćwierćwiecza, odczuwamy przede wszystkim satysfakcję z naszego wspólnego sukcesu – wolnego państwa wolnych obywateli, z gospodarczego, modernizacyjnego i geopolitycznego awansu naszego kraju" - napisał prezydent.
"Chciałbym, by ten dzień na trwałe zapisał się w świadomości Polaków jako powód do dumy i inspiracja dla obywatelskiego zaangażowania. Aby 4 czerwca przypominał stale o najważniejszych wartościach i wydarzeniach, które umożliwiły Polsce odzyskanie suwerenności i odbudowę demokratycznego państwa prawa" - zaznaczył prezydent, który podziękował autorom eksponowanych zdjęć oraz organizatorom wystawy. "To Państwa cenny wkład w obchody jubileuszu polskiej wolności" - dodał.
Prezydent wyraził także uznanie dla dziennikarzy i fotoreporterów Polskiej Agencji Prasowej. "Życzę, by Państwa profesjonalizm i zaangażowanie nadal współtworzyły sukces naszego kraju jako nowoczesnej demokracji. Życzę satysfakcji z kolejnych osiągnięć zawodowych oraz tego, by Państwa praca była postrzegana jako wzór i punkt odniesienia dla młodych adeptów dziennikarstwa. Zaś zwiedzającym – wielu radości i wzruszeń podczas podróży w lata wielkiego polskiego przełomu" - napisał.
Wystawa "25 lat polskich przemian. Fotokronika PAP" to ponad 350 fotografii dokumentujących najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii Polski. Reporterzy i fotoreporterzy PAP byli obecni przy kluczowych momentach ostatniego 25-lecia: upadku systemu komunistycznego w 1989 r., powstaniu rządu Tadeusza Mazowieckiego, pielgrzymkach Jana Pawła II do Polski, przyznaniu Nobla Wisławie Szymborskiej czy wejściu Polski do NATO i Unii Europejskiej.
Wystawa - jak podkreśliła p.o. prezes PAP Lidia Sobańska - pokazuje "jak trudną drogę przemian przeszedł nasz kraj, jak wiele się zmieniło w życiu społecznym, gospodarczym, politycznym". "Fotografie te są autentycznym świadectwem minionego okresu, obrazują jak naprawdę było, ale też pokazują jak jest - bez upiększeń, retuszu, ubarwiania. Bo taka jest fotografia agencyjna. Warto spojrzeć wstecz, aby docenić to, co mamy i pamiętać, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać i jej bronić" - powiedziała Sobańska.
Większości prac fotoreporterów towarzyszą fragmenty depesz, np. z maja 2004 r., gdy Polska, wspólnie m.in. z Czechami i Węgrami, została przyjęta do Unii. "Polska weszła do UE. Nasze starania o członkostwo we wspólnocie trwały 14 lat. Negocjacje podjął rząd Tadeusza Mazowieckiego, oficjalnie zakończył je rząd Leszka Millera. Od początku integracji większość Polaków ją popiera" - czytamy na wystawie. Wiele z fotografii przedstawia wydarzenia również sprzed 1989 r., m.in. z września 1980 r., gdy Lech Wałęsa złożył wniosek o rejestrację Solidarności w Sądzie Wojewódzkim.
"Bardzo trudno było wybrać je, bo 25 lat to jest szmat czasu i bardzo dużo fotografii. Może 25 tysięcy rocznie, a może więcej i wszystko trzeba było zobaczyć. A sięgnęłam jeszcze dalej, bo są tutaj fotografie i z lat 70. i 80. po to, żeby młodzi ludzie mogli zobaczyć jak było wcześniej i skąd to wszystko i dlaczego się wzięło" - powiedziała redaktor naczelna PAP Foto Anna Brzezińska–Skarżyńska, która jest kuratorem ekspozycji.
Wernisaż jest jednym z wydarzeń organizowanych przez PAP z okazji obchodów 25-lecia wolności. W czwartek w siedzibie PAP odbyła się debata na temat ćwierćwiecza polskich przemian, w której udział wziął m.in. były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Wręczono także nagrody PAP Pióro Wolności dla dziennikarzy i fotoreporterów, którzy relacjonowali przebieg polskiej transformacji w zagranicznych mediach. Wśród laureatów znaleźli się dziennikarze i fotoreporterzy "Financial Times", agencji prasowych - Associated Press i DPA oraz publicznego niemieckiego radia ARD.
Wystawa "25 lat polskich przemian. Fotokronika PAP" została objęta patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Ekspozycji patronują także: prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patroni medialni to Polskie Radio i TVP Info. Mecenasem wystawy jest Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.
Ekspozycję będzie można oglądać do 27 czerwca; będzie ona czynna od poniedziałku do niedzieli w godz. 10–15 (dla grup) oraz w godz. 15–20 (dla osób indywidualnych). Więcej informacji o wystawie, a także o rocznicowych uroczystościach PAP, znajduje się na stronie http://fotokronika.pap.pl. (PAP)
nno/ dym/ gma/