Polska po 1989 roku

22.01.2018

Wiceszef MSWiA: potępienie społeczne ważne w przeciwdziałaniu nienawiści

O wspólne działania organów ścigania państwa, społeczeństwa i mediów w celu przeciwdziałania nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, czy rasowych zaapelował w poniedziałek w Białymstoku wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. "Tego typu zjawiska muszą być potępiane" - podkreślił.

W poniedziałek wiceszef MSWiA odniósł się do ujawnionych w sobotę przez "Superwizjer" TVN24 nagrań dotyczących dziennikarskiego śledztwa o działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność", pokazujących m.in. "obchody" 128. urodzin Adolfa Hitlera.

Wiceszef MSWiA przypomniał, że w Polsce zgodnie z obowiązującym prawem, propagowanie faszyzmu, komunizmu i innych systemów totalitarnych jest prawnie zakazane.

"Zjawisko jest groźne, jest bardzo niebezpieczne" - mówił. "My musimy się umówić, proszę państwa; i bardzo o to proszę (...) żebyśmy się wszyscy umówili, że państwo, jego organy podejmują działania(...) to, co do nich należy - ale także społeczeństwo, media - tego typu zjawiska muszą być potępiane" - podkreślił.

"Potępienie społeczne jest ważne, jest ważnym elementem, bo to oznacza brak przyzwolenia. Oczywiście organy odpowiednie, policja, ABW, rząd, prokuratura będą robić wszystko, co do nich należy" - powiedział Zieliński.

Na pytanie czy Stowarzyszenie "Duma i Nowoczesność" powinno zostać zdelegalizowane, Zieliński odpowiedział, że trzeba poczekać na wyniki śledztwa, ale tego nie wykluczył.

"Trudno wykluczyć cokolwiek, tak również i to, ale na dzisiaj trudno jest przesądzać nie znając całości tej sprawy" - mówił.

"Organizacje działające legalnie i nielegalnie, osoby, nie mogą mieć przyzwolenia, jeśli posługują się językiem nienawiści, czynem nienawiści. To jest antycywilizacyjne, bardzo groźne dla ustroju państwa, dla nas wszystkich jako obywateli, z tym musimy wszyscy walczyć" - powiedział Zieliński.

Wiceszef MSWiA odniósł się także do zapowiedzianego przez szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego, złożenia wniosku do marszałka Sejmu o rozszerzenie porządku obrad Sejmu o informację szefa MSWiA na temat ugrupowań, co do których może zachodzić podejrzenie propagowania totalitaryzmu, m.in. na temat stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność".

"Jest zapowiedź tego, że w piątek minister spraw wewnętrznych, pan Joachim Brudziński złoży(...) informację w zakresie właściwości Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, bo pamiętajmy o tym, że nie tylko MSWiA jest właściwe dla tej sprawy, ale także, jeśli chodzi o tego typu sprawy i tego typu sytuacje i zjawiska, także ABW" - skomentował.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński gościł w Białymstoku w związku z odprawą służbową podsumowującą działalność w 2017 r. Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Do najważniejszych sukcesów podlaskich służb Zieliński zaliczył przywracanie posterunków policji w małych miejscowościach, sprawne działanie systemu krajowej mapy zagrożeń oraz pilotażowy program użytkowania kamer przez podlaskich policjantów. Poinformował też o zwiększonym dofinansowaniu OSP w 2018 r.(PAP)

autor: Małgorzata Półtorak

mpt/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL