Europa i świat po 1989 roku

21.05.2019

Wiceszef MSZ: Polska wspiera przemiany zachodzące w Armenii

Polska popiera przemiany zachodzące w Armenii i jest gotowa wspierać Erywań w jego wysiłkach zmierzających do przeprowadzenia szerokich reform modernizacyjnych – powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz podczas wtorkowych rozmów z wiceszefem dyplomacji Armenii Awetem Adoncem.

Podczas konsultacji w Warszawie, których tematem były m.in. polsko-armeńskie stosunki dwustronne, współpraca rozwojowa, polityka bezpieczeństwa w regionie Kaukazu Południowego oraz relacje Erywania z Unią Europejską, Przydacz zapewnił o poparciu Polski dla przemian zachodzących w Armenii i gotowości wsparcia tego kraju "w jego wysiłkach zmierzających do przeprowadzenia szerokich reform modernizacyjnych".

Jak poinformowało MSZ, podczas wtorkowego spotkania poruszono także temat "pomocy eksperckiej, której celem byłoby dzielenie się doświadczeniem i pomoc we wdrażaniu reform ustrojowych".

W ocenie Przydacza, którego słowa przytoczono w komunikacie resortu, istnieje wciąż "duży, nie w pełni wykorzystany potencjał współpracy" z Armenią, m.in. w sferze wymiany gospodarczej i inwestycji. Jak dodał, "nowe możliwości" w naszych relacjach dwustronnych wiążą się z realizacją umowy UE-Armenia o wszechstronnym i rozszerzonym partnerstwie (CEPA).

Wiceszef polskiego MSZ odpowiedzialny za politykę wschodnią, dyplomację ekonomiczną oraz współpracę rozwojową wyraził również zainteresowanie "dalszym rozwojem przyjaznych, wzajemnie korzystnych relacji z Erywaniem". podkreślił również, że Polska "liczy na intensyfikację współpracy gospodarczej z Armenią".

Wśród tematów wtorkowych rozmów polsko-armeńskich znalazła się również aktywność Erywania w ramach programu Partnerstwa Wschodniego w kontekście obchodzonego w tym roku dziesięciolecia inicjatywy.(PAP)

autor: Marceli Sommer

msom/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL