W niedzielę krakowskie Muzeum Galicja udostępni w swoich mediach społecznościowych około godzinny film, dzięki któremu wszyscy zainteresowani będą mogli wirtualnie zwiedzić teren dawnego KL Plaszow.
„W niedzielę o 10.30 będzie premiera filmu, który już pozostanie na naszym kanale YouTube oraz Facebooku i będzie można go obejrzeć w dowolnej chwili” – powiedziała w sobotę PAP Monika Stępień z Żydowskiego Muzeum Galicja.
Jak wyjaśniła, właśnie o 10.30 w niedzielę miał się odbyć realny spacer po terenie dawnego KL Plaszow, sytuacja epidemiologiczna przekreśliła ten plan.
Przewodnikiem w około godzinnym filmie jest Bartosz Wencel. Zwiedzający poznają topografię i historię dawnego obozu płaszowskiego, ale i to, czego – zgodnie z zapowiedziami – nie zobaczyliby gołym okiem podczas realnego spaceru. Nagranie jest w wersji polskiej.
Niemiecki nazistowski obóz Plaszow w Krakowie został założony w październiku 1942 r. na terenie dwóch cmentarzy żydowskich. Na początku funkcjonował jako obóz pracy. W styczniu 1944 r. obóz został przekształcony w koncentracyjny. Obiekt stale powiększano - z 5 ha rozrósł się do ok. 80.
Szacuje się, że przez cały okres funkcjonowania obozu więziono w nim ponad 30 tys. osób, a zamordowano - ok. 5 tys. Prochy spalonych ofiar rozsypano po terenie obozu. Jesienią 1944 r. Niemcy rozpoczęli likwidację KL Plaszowa - więźniów wywożono głównie do KL Auschwitz i KL Stutthof. Ostatnią grupę deportowano do Auschwitz w styczniu 1945 r.
Miasto Kraków planuje na terenie dawnego KL Plaszow utworzyć muzeum, które będzie oddziałem Muzeum Krakowa.
Żydowskie Muzeum Galicja w czasie epidemii koronawirusa proponuje też wirtualne, podzielone na odcinki, zwiedzanie czasowej wystawy o wojennej tułaczce i przetrwaniu rodziny Pisków. Placówka udostępnia też online spotkania ze świadkami historii.
Od maja muzeum planuje wirtualnie, również odcinkowo, prezentować wystawę stałą „Śladami pamięci”.
Latem zaś muzeum chciałoby udostępnić ekspozycję „Co ty sobie wyobrażasz?”. Mają się na niej znaleźć prace autorstwa najmłodszych i dlatego placówka zachęca rodziców do przesyłania prac dzieci drogą elektroniczną, oryginały można dostarczyć osobiście lub przesłać pocztą tradycyjną. Termin zgłoszeń mija 15 czerwca.
Organizatorzy zalecają, aby dzieci odpowiadając w swoich pracach – obrazach, rysunkach, kolażach itp. – na tytułowe pytanie „Co ty sobie wyobrażasz”, inspirowały się twórczością ilustratora Jana Marcina Szancera.
Dzieła małych artystów zawisną w Muzeum Galicja obok rysunków Jana Marcina Szancera w ramach wystawy „Szancer. Wyobraź sobie”. Prezentowane będą też na stronie internetowej muzeum i w mediach społecznościowych. Szczegóły są na stronie internetowej Muzeum Galicja.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ dki/