Delegacja Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych w MKiDN w dniach 15-17 kwietnia przebywała z roboczą wizytą na Białorusi w celu zweryfikowania stanu technicznego polskich cmentarzy wojskowych z walk 1920 r. - podało MKiDN. Cmentarze te mają zostać wyremontowane do 2021 r.
Na stronie resortu kultury napisano, że "w ślad za posiedzeniem Polsko-Białoruskiej Komisji Konsultacyjnej ds. dziedzictwa kulturowego, które odbyło się 8 kwietnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie pod przewodnictwem wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina, delegacja Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych w MKiDN w dniach 15-17 kwietnia br. przebywała z roboczą wizytą na Białorusi celem zweryfikowania stanu technicznego polskich cmentarzy wojskowych z walk 1920 r.".
Dodano, że dotychczasowa współpraca ze stroną białoruską "pozwala na planowanie dalszych remontów na cmentarzach wojennych w kolejnych sześciu miejscowościach: Królewszczyzna, Krzywicze, Kurzeniec, Nowy Świerżeń, Użanka i Wołkołata, których oględzin dokonała delegacja MKiDN wraz z przedstawicielem Fundacji +Pomoc Polakom na Wschodzie+".
Poinformowano, że delegacja zwiedziła także cmentarze w Dokszycach, Duniłowiczach, Głębokiem, Jaznie, Podświle i Zadorożem wyremontowane w latach 2017-18 przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" z funduszy MKiDN poprzez program ministra "Miejsca pamięci narodowej za granicą". Do 2021 r. MKiDN zakłada wyremontowanie wszystkich polskich cmentarzy wojennych z walk 1920 r. na Białorusi.
Członkowie delegacji spotkali się także z ambasadorem RP na Białorusi Arturem Michalskim. Tematem rozmów były kwestie dotyczące opieki nad polskimi cmentarzami wojennymi, jak i miejscami polskiej pamięci narodowej na Białorusi. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ pat/