Europa i świat po 1989 roku

18.04.2019

Wizyta przedstawicieli MKiDN na Białorusi ws. stanu technicznego cmentarzy wojskowych

Delegacja Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych w MKiDN w dniach 15-17 kwietnia przebywała z roboczą wizytą na Białorusi w celu zweryfikowania stanu technicznego polskich cmentarzy wojskowych z walk 1920 r. - podało MKiDN. Cmentarze te mają zostać wyremontowane do 2021 r.

Na stronie resortu kultury napisano, że "w ślad za posiedzeniem Polsko-Białoruskiej Komisji Konsultacyjnej ds. dziedzictwa kulturowego, które odbyło się 8 kwietnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie pod przewodnictwem wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina, delegacja Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych w MKiDN w dniach 15-17 kwietnia br. przebywała z roboczą wizytą na Białorusi celem zweryfikowania stanu technicznego polskich cmentarzy wojskowych z walk 1920 r.".

Dodano, że dotychczasowa współpraca ze stroną białoruską "pozwala na planowanie dalszych remontów na cmentarzach wojennych w kolejnych sześciu miejscowościach: Królewszczyzna, Krzywicze, Kurzeniec, Nowy Świerżeń, Użanka i Wołkołata, których oględzin dokonała delegacja MKiDN wraz z przedstawicielem Fundacji +Pomoc Polakom na Wschodzie+".

Poinformowano, że delegacja zwiedziła także cmentarze w Dokszycach, Duniłowiczach, Głębokiem, Jaznie, Podświle i Zadorożem wyremontowane w latach 2017-18 przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" z funduszy MKiDN poprzez program ministra "Miejsca pamięci narodowej za granicą". Do 2021 r. MKiDN zakłada wyremontowanie wszystkich polskich cmentarzy wojennych z walk 1920 r. na Białorusi.

Członkowie delegacji spotkali się także z ambasadorem RP na Białorusi Arturem Michalskim. Tematem rozmów były kwestie dotyczące opieki nad polskimi cmentarzami wojennymi, jak i miejscami polskiej pamięci narodowej na Białorusi. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL