Europa i świat po II wojnie światowej

04.11.2019

Wizyta szefa MSZ Niemiec na Węgrzech w 30. rocznicę upadku muru berlińskiego

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas przybył w poniedziałek do Budapesztu z wizytą, upamiętniającą 30. rocznicę upadku muru berlińskiego. Przypomniał, że przyczynili się do tego Węgrzy, którzy wcześniej otworzyli swą granicę z Austrią.

"Upadek muru nie byłby możliwy bez solidarności i odwagi Węgrów. My Niemcy nigdy tego Węgrom nie zapomnimy" - powiedział Maas na wspólnej konferencji prasowej z szefem węgierskiej dyplomacji Peterem Szijjarto.

Jesienią 1989 roku Węgry przyjęły dziesiątki tysięcy zamierzających wyemigrować na Zachód obywateli NRD i w końcu zezwoliły im na wyjazd do Austrii. Efektem tego eksodusu był upadek kierowanej przez Ericha Honeckera wschodnioniemieckiej ekipy partyjnej i przejście w dniu 9 listopada muru berlińskiego do historii.

Po rozmowach z Szijjarto Maas pojechał do znajdującej się w dzielnicy Buda siedziby Zakonu Maltańskiego, który latem i jesienią 1989 roku udzielił pomocy humanitarnej tysiącom przybyszy z NRD. Rozmawiał tam z uczestnikami ówczesnych wydarzeń, którzy relacjonowali mu swe dramatyczne przeżycia.

Po spotkaniu z Szijjarto Maas oświadczył, że "mimo istniejących między nami różnic poglądów rozmawianie ze sobą jest raczej konieczne", a nici dialogu nie wolno zrywać.

Premier Węgier Viktor Orban odrzuca forsowaną przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel i Komisję Europejską politykę w sprawach uchodźców i udzielania azylu. Orban jest z kolei krytykowany przez wiele państw Unii Europejskiej, zarzucających mu autorytarny styl sprawowania władzy oraz lekceważenie demokratycznych procedur. (PAP)

dmi/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL