Religia

28.08.2018

Włochy: zmarł abp Szczepan Wesoły

Abp Szczepan Wesoły. Fot. PAP/A. Grygiel Abp Szczepan Wesoły. Fot. PAP/A. Grygiel

W wieku 91 lat zmarł we wtorek w Rzymie abp Szczepan Wesoły, były wieloletni duszpasterz Polonii - poinformowała polska parafia w stolicy Włoch. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Katowicach, rodzinnym mieście zmarłego.

Arcybiskup Wesoły urodził się 16 października 1926 roku w Katowicach.

Po wybuchu drugiej wojny światowej został jako nastolatek wraz z bratem przymusowo wcielony do armii niemieckiej i wysłany na front zachodni. Następnie zbiegł na stronę aliancką i trafił do polskich jednostek. Brał udział w walkach w Algierii i we Włoszech jako telegrafista w oddziałach łączności.

Po wojnie kształcił się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, a w 1956 roku przyjął święcenia kapłańskie. Został duszpasterzem polskich emigrantów we Włoszech.

W latach 1962–1965 kierował Sekcją Słowiańską biura prasowego Sekretariatu Soboru Watykańskiego II.

W grudniu 1968 roku papież Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym gnieźnieńskim z przeznaczeniem do pracy wśród Polonii. 11 grudnia 1968 roku w prywatnej kaplicy prymasa Stefana Wyszyńskiego otrzymał sakrę biskupią.

Początkowo jego zadaniem było wspomaganie w pracy biskupa Władysława Rubina, delegata prymasa Polski dla duszpasterstwa emigracyjnego. Biskup Wesoły objął funkcję delegata w 1980 roku. Łącznie odbył kilkaset podróży duszpasterskich i odwiedził katolickie ośrodki polonijne na całym świecie.

7 lutego 1994 roku otrzymał tytuł arcybiskupa ad personam. W kwietniu 2003 roku przeszedł na emeryturę i pozostał w Rzymie. Mieszkał przy polskim kościele świętego Stanisława.

5 maja bieżącego roku sędziwemu arcybiskupowi Wesołemu wręczono w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy Order Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług w krzewieniu polskości i postaw patriotycznych wśród polskiej emigracji na świecie, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i działalność na rzecz jednoczenia pokoleń w duchu wartości chrześcijańskich".

Ceremonia odznaczenia odbyła się w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ zm/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL