Europa i świat po 1989 roku

12.07.2016 aktualizacja 30.08.2016

Włoska prasa: szczyt NATO "pośmiertnym przedłużeniem zimnej wojny"

W ocenie „Corriere della Sera” szczyt NATO był „pośmiertnym przedłużeniem zimnej wojny”, na którym zlekceważono sytuację na Morzu Śródziemnym i zagrożenie terroryzmem. Według dziennika powstanie Państwa Islamskiego to także wynik zaniedbywania tego regionu.

W komentarzu zatytułowanym „Błędy na morskiej granicy” publicysta włoskiej gazety Massimo Franco pisze we wtorek, że wśród entuzjazmu po rozszerzeniu NATO i UE na wschód oraz „starych i nowych antyrosyjskich bodźców (płynących z) Polski i krajów bałtyckich”, na Starym Kontynencie doszło do zmiany kursu. Jego geopolityczne serce przesunęło się na północ i wschód, zaś basen Morza Śródziemnego został „zdeklasowany” do rangi peryferii i uznany za nieważny - dodaje dziennikarz.

Tymi nierównościami powinien był zająć się szczyt Sojuszu w Warszawie, tymczasem okazał się on odległy od wyzwań, jakie stoją przed Europą - uważa Franco. Jego zdaniem morskie granice Europy należy uznać za sprawę priorytetową, bo – jak wskazał - „Państwo Islamskie zmusza do uznania błędów Zachodu i sprzeczności w wielu krajach arabskich”, a także ponownego skierowania uwagi na ten właśnie region.

Autor zauważa, że Morze Śródziemne uważa się za „Mare Mortuum” (łac. morze martwe) ze względu na tragedię tonących w nim migrantów. Stwierdza następnie, że to właśnie z powodu tego lekceważenia niczym „śmiertelny i globalny wirus” wyrosło Państwo Islamskie.

Wielu spośród 20 tysięcy zagranicznych bojowników Państwa Islamskiego pokonuje szlak wiodący przez Morze Śródziemne - przypomina dziennik. Przywołuje opinię podsekretarza włoskich służb specjalnych Marco Minnitiego, który powiedział, że Państwo Islamskie to największa zagraniczna „legia cudzoziemska” w dziejach. „Aby ją pokonać, potrzeba koordynacji, która nie może pozwolić sobie na różnice między Wschodem z Zachodem” - konkluduje dziennik.(PAP)

sw/ akl/ ro/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL