Statuetki "Dobosza Powstania Wielkopolskiego" przyznawane przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 wręczono w poniedziałek w Poznaniu. Nagrody są wyrazem uznania za propagowanie wiedzy o zwycięskim zrywie powstańczym.
Statuetka jest miniaturą Pomnika Dobosza, nazwanego Pomnikiem Powstania i Wolności w Śremie. W tym roku nagrody przyznano po raz 22. W gali wręczenia wyróżnień w Pałacu Działyńskich w Poznaniu wzięli udział m.in. parlamentarzyści i marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
W tym roku Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 przyznało pięć statuetek, w tym jedną pośmiertnie dla dr historii, archiwisty i badacza dziejów powstania wielkopolskiego Tadeusz Grygiera.
Statuetkę Dobosza wręczono prof. historii Wiesławowi Andrzejowi Hładkiewiczowi oraz archiwiście, bibliotekarzowi, nauczycielowi akademickiemu, dr historii Tomaszowi Katafiaszowi. Nagrodą uhonorowano także zasłużonego badacza i propagatora pamięci o powstaniu Jana Majewskiego – dr nauk farmaceutycznych. Majewski w swych badaniach skupia się m.in. na historii farmacji i losach ludzi związanych z tym zawodem. Laureat nagrody opracował m.in. kilkadziesiąt biogramów farmaceutów, aptekarzy i organizatorów opieki sanitarnej opublikowanych w „Biogramach uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”. Statuetkę wręczono również Stowarzyszeniu „Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich”.
Nagrody Honorowe Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 przyznawane są nieprzerwanie od 1996 roku za działalność naukową i społeczną dotyczącą historii powstania wielkopolskiego oraz utrwalanie pamięci o jego uczestnikach.
"Dotychczas statuetką Dobosza uhonorowaliśmy 93 osoby, wraz z pięcioma dzisiejszymi laureatami jest to już 98 nagród. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku, na 100-lecie powstania wielkopolskiego odznaczonych zostanie łącznie 100 osób” – powiedział PAP prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Tadeusz Musiał.
Jak dodał cieszy go, że z roku na rok wzrasta świadomość i duma mieszkańców regionu z powstania wielkopolskiego. Mimo to, jak mówił, „świadomość znaczenia powstania wielkopolskiego poza naszym regionem jest przerażająco niska”. „Nadal niewystarczająca jest także wiedza o powstaniu wielkopolskim. Szczególnie, jeżeli chodzi o nasz kraj, to poza Wielkopolską, jest ona nadal niewielka” – podkreślił.
Musiał zaznaczył, że ma nadzieję, iż wraz z ustanowieniem przez Sejm i Senat przyszłego, 2018 roku, rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego, wiedza o tym zwycięskim zrywie stanie się bardziej powszechna.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ agz/