Polska po 1989 roku

26.05.2015 aktualizacja 14.07.2016

Wręczono nagrody w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku

Statuetki wykonane przez rzeźbiarza Macieja Zychowicza Fot. MHP Statuetki wykonane przez rzeźbiarza Macieja Zychowicza Fot. MHP

Wystawa "Krakowscy Wyklęci", otwarcie Muzeum Powstań Śląskich i "Projekt: Pilecki" to zwycięzcy plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku za rok 2014. Gala wręczenia nagród odbyła się we wtorek w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich.

Jak podkreślili organizatorzy plebiscytu podczas wtorkowej uroczystości wręczenia nagród, w tym roku do konkursu, organizowanego przez Muzeum Historii Polski, zgłoszono blisko 200 wydarzeń z całego kraju i zagranicy, spośród których jury wybrało finałową piętnastkę.

Zwycięzców wyłoniło głosowanie internautów. Nagrodą były statuetki, wykonane przez rzeźbiarza Macieja Zychowicza. Przyznano je w trzech kategoriach: "wystawa", "wydarzenie" oraz "edukacja i multimedia".

"Historia może być inspirująca, ale tylko gdy nie będzie zbiorem archiwalnych faktów" - powiedział Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, podczas uroczystości w Pałacu na Wyspie. "Tylko wtedy przestanie być szpargałem, jeśli jej obrazowaniem, tłumaczeniem zajmą się ludzie z wielką pasją" - podkreślił.

"Historia może być inspirująca, ale tylko gdy nie będzie zbiorem archiwalnych faktów" - powiedział Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, podczas uroczystości w Pałacu na Wyspie.

"Tylko wtedy przestanie być szpargałem, jeśli jej obrazowaniem, tłumaczeniem zajmą się ludzie z wielką pasją. Kim oni są? Bardzo często to przedstawiciele polskich instytucji kultury, fundacji, organizacji, którzy zajmują się popularyzowaniem, promowaniem i uczeniu historii polski nowych generacji" - podkreślił.

Według prof. Wojciecha Roszkowskiego, "Polacy interesują się historią w sposób czynny". "Tego typu inicjatywy, konkursy umacniają, tworzą pamięć historyczną. Jesteśmy tym, co pamiętamy" - dodał.

Nagrodę w kategorii "Wystawa" otrzymała ekspozycja "Krakowscy Wyklęci", przygotowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Wystawa poświęcona jest losom 14 osób, związanych z antykomunistycznym podziemiem w latach 1944-56, którzy zdecydowali się kontynuować walkę o suwerenność Polski w konspiracji. Wśród nich znaleźli się weterani walk z lat 1914-20, kampanii wrześniowej oraz konspiracji antyniemieckich okresu okupacji. Poza żołnierzami bohaterami wystawy są osoby cywilne, przedstawiciele różnych grup społecznych i orientacji politycznych.

Za najważniejsze wydarzenie historyczne 2014 r. uznano otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Obiekt mieści się w zrewitalizowanym budynku według projektu braci Zillmanów. Stała ekspozycja rozlokowana jest na czterech kondygnacjach: na parterze znajduje się sala "Świętochłowice A.D. 1919", której wystrój nawiązuje do wyglądu głównej ulicy miasta w okresie Powstań.

W kategorii "Edukacja i multimedia" najwięcej głosów internatów zebrał "Projekt: Pilecki" zrealizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento.

Jak tłumaczyli jego przedstawiciele odbierając nagrodę, celem ich inicjatywy była organizacja wydarzeń związanych z popularyzację wiedzy o "jednym z największych polskich bohaterów XX wieku", rotmistrzu Witoldzie Pileckim. W ramach projektu powstał portal internetowy (www.projektpilecki.pl) oraz film o rotmistrzu.

Pozostałe projekty, które Komisja Konkursowa, w składzie: prof. Andrzej Chwalba, dr Magdalena Gawin, publicysta Jan Wróbel, kierownik działu wystawienniczego Muzeum Historii Polski Monika Matwiejczuk oraz redaktor portalu historia.org.pl Wojciech Duch, wyróżniła w Plebiscycie:

Kategoria WYDARZENIE:

1.     1000 lat historii Żydów polskich – wystawa stała Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (organizatorzy: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN),
2.     Otwarcie nowej siedziby Cricoteki (organizator: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Cricoteka),
3.     Otwarcie Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie (organizator: Muzeum Narodowe w Warszawie),
4.     Otwarcie Centrum Techniki i Rozwoju Regionu - Muzeum Nowoczesności w Olsztynie (organizator: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie).

Kategoria WYSTAWA:

1.     Wystawa „MADE IN POLAND” (organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli),
2.     Wystawa „Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914-2014” (organizator: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie),
3.     Udostępnienie XIII-wiecznej „Piwnicy romańskiej” przy Placu Dominikańskim w Gdańsku, wraz z towarzyszącą wystawą stałą (organizator: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku),
4.     Wystawa „Mit Galicji” (organizator: Międzynarodowe Centrum Kultury we współpracy z Wien Museum).

Kategoria EDUKACJA I MULTIMEDIA:

1.     Opowieść o Żydach polskich. Lekcja na żywo z wystawy stałej (organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN),
2.     Internetowe serwisy historyczne Portalu PolskieRadio.pl (organizator: Polskie Radio S.A.),
3.     Obchody Roku Kolberga (organizatorzy: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Instytut Muzyki i Tańca, Instytut im. Oskara Kolberga),
4.     „Ścieżki 3Dostępu. Ścieżki edukacyjne: między technologią, teatrem, filmem i muzeum” (organizator: Muzeum Wojska w Białymstoku).

Podczas uroczystego zakończenia wręczono trzy nagrody główne – cenne statuetki, wykonane przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz dyplomy dla wszystkich finalistów.

Plebiscyt "Wydarzenie Historyczne Roku" organizowany jest od 2007 r., jego inicjatorem był portal historia.org.pl. Celem konkursu jest wyróżnianie autorów najciekawszych inicjatyw o tematyce historycznej. 

Honorowy patronat nad imprezą objęła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

Patronami medialnym plebiscytu była Polska Agencja Prasowa i portal dzieje.pl oraz Polskie Radio, TVP Historia, Nasza Historia i Polska Press Grupa. (PAP)

pj/ par/

Galeria

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL