Dzisiejszy kapitalizm nie wytrzyma tego stulecia; należy zwiększyć liczbę właścicieli, by demagogia i populizm nie rozbiły tego systemu – mówił b. prezydent Lech Wałęsa, otwierając w czwartek Wrocław Global Forum.
"Ten kapitalizm nie ma żadnej szansy wytrzymania tego stulecia. Musimy powiększyć liczbę właścicieli, aby demagogia i populizm nie rozwaliły tego systemu" - mówił Wałęsa. Dodał, że potrzebne jest jak najszersze uwłaszczenie, a odpowiedzialność za zatrudnienie powinni wziąć na siebie sami pracownicy.
Jak podkreślił Wałęsa, obecne pokolenie powinno "powiększyć struktury zorganizowania". „Musimy myśleć w kategoriach +Państwo Europa+, a nawet globalnie (...). Nie mamy wyboru. Technologia, którą zbudowaliśmy, wymaga powiększenia struktur” - mówił.
"Za bezrobocie nie powinni być odpowiedzialni politycy czy związkowcy, ale ludzie, którzy wykonują pracę" - powiedział Wałęsa.
Jak podkreślił, obecne pokolenie powinno "powiększyć struktury zorganizowania". „Musimy myśleć w kategoriach +Państwo Europa+, a nawet globalnie (...). Nie mamy wyboru. Technologia, którą zbudowaliśmy, wymaga powiększenia struktur” - mówił.
Były prezydent uważa, że w pierwszej kolejności należy dokonać zmiany w strukturach ekonomicznych.
Tegoroczna edycja Wrocław Global Forum odbywa się pod hasłem "Nowe oblicze Zachodu – dobrobyt, bezpieczeństwo, demokracja, ryzyka". Głównymi tematami Forum będą stosunki transatlantyckie, pozycja Europy Środkowej w „niestabilnym świecie”, przyszłość Partnerstwa Wschodniego, sytuacja w Rosji i na Ukrainie oraz zagadnienia związane z bezpieczeństwem energetycznym.
W trakcie trzydniowych obrad zaplanowano kilkanaście paneli. O ścieżkach rozwoju Partnerstwa Wschodniego będą rozmawiać wicepremier Ukrainy Wałerij Choroszkowski, minister obrony Mołdawii Vitalie Marinuta. Współczesna Ukraina będzie tematem dyskusji m.in. z udziałem b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz boksera i przewodniczącego partii Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform Witalija Kliczko.
Zaplanowano też panel poświęcony rozwojowi Europy Środkowej na tle „niestabilnego świata”. Wezmą w nim udział m.in. eurodeputowana prof. Danuta Huebner, były prezydent Niemiec Horst Koehler oraz historyk prof. Norman Davies. Z kolei minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski będzie uczestniczył w dyskusji poświęconej demokracji i dobrobytowi.
Wrocław Global Forum zakończy się w sobotę debatą "Czy Europa potrzebuje nowych Europejczyków?". To autorska inicjatywa prof. Daviesa i prof. Johna Martina z Uniwersytetu College w Londynie, którzy chcieliby, aby dyskusje takie weszły na stałe do programu Global Forum.
Podczas Wrocław Global Forum 2012 zostaną wręczone nagrody „Freedom Awards”, które przyznaje Rada Atlantycka. W tym roku wyróżnienia odbiorą: Carl Gershman z Narodowej Fundacji na rzecz Demokracji, Emma Bonino, wiceprzewodnicząca włoskiego Senatu, prof. Władysław Bartoszewski oraz prezydent Tunezji Monsif Marzuki, który odbierze nagrodę w imieniu narodu tunezyjskiego.
Impreza, organizowana przez miasto Wrocław i Radę Atlantycką, odbywa się po raz trzeci. Spotkanie z udziałem polityków, dyplomatów, ekspertów i przedstawicieli biznesu poświęcone jest stosunkom transatlantyckim. (PAP)
pdo/ umw/ son/ jra/