2011-04-15 (PAP) - "175 lat Zakładu Karnego w Sieradzu" - to tytuł wystawy, którą od poniedziałku 18 kwietnia będą mogli oglądać więźniowie i funkcjonariusze sieradzkiego więzienia. Jak poinformował w piątek PAP rzecznik zakładu w Sieradzu, Jakub Werbiński, ekspozycja, którą przygotowali sami więźniowie, składa się z 11 plansz, na których zaprezentowano zdjęcia i informacje o historii sieradzkiego więzienia.
Dodał, że ekspozycja czynna będzie do 22 kwietnia.
Zakład Karny w Sieradzu powstał w 1836 r. W roku 1868 więzienie przejęli Rosjanie. Funkcjonowały już wówczas w nim: szpital, kaplica, fabryka płótna i przędzalnia.
W okresie II Rzeczypospolitej więzienie służyło polskiemu wymiarowi sprawiedliwości, a w czasie II wojny światowej wykorzystywane było przez hitlerowców. Po wojnie obiekt w dalszym ciągu pełnił swoją funkcję. W latach 80. był miejscem internowania działaczy Solidarności.
Sieradzkie więzienie jest przeznaczone dla mężczyzn; może pomieścić 923 osadzonych. Jest jednostką typu zamkniętego z oddziałami typu półotwartego dla młodocianych i odbywających karę po raz pierwszy oraz aresztem śledczym. W wyodrębnionym oddziale terapeutycznym przebywają osoby z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzone umysłowo.
W skład jednostki wchodzi także oddalony o ok. 5 km oddział zewnętrzny przeznaczony dla 126 skazanych.
Obecnie w więzieniu pełni służbę 252 funkcjonariuszy. Zatrudnieni są również pracownicy cywilni. Na terenie zakładu działają produkcyjne przedsiębiorstwa przywięzienne.(PAP)
jaw/ hes/