Wystawę ukazującą przykłady rewitalizacji zabytkowych zamków i pałaców w Polsce będzie można oglądać od piątku na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Jest ona dedykowana pamięci generalnego konserwatora zabytków Tomasza Merty, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.
Na wystawę składa się 19 plansz fotograficznych i 6 tekstowych, dotyczących zamków i pałaców przywróconych do dawnej świetności w latach 1990-2008. Są to m.in.: Pałac Wąsowo, Pałac Mierzęcin, Pałac w Małej Wsi, Pałac w Leźnie i Zamek Joannitów w Łagowie. (Fot. B.Zborowski PAP)
"Wiele z tych zabytków remontowano właśnie za kadencji Tomasza Mery na stanowisku Generalnego Konserwatora Zabytków. Tomasz Merta, jeszcze w zeszłym roku objął patronatem, pierwszą część wystawy +Piękno odnalezione+. Dlatego właśnie drugą część wystawy, którą można właśnie oglądać, dedykowano pamięci tego wspaniałego człowieka, prawdziwego pasjonata ochrony zabytków, który zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem" - powiedziała kurator wystawy Joanna Narkowicz podczas piątkowego wernisażu.
"Przedstawione na wystawie obiekty pochodzą z różnych epok, mają bardzo różnorodną historię. Łączy je jedno - wszystkie są przykładami dobrej rewitalizacji zabytków. Dobrej, czyli takiej, która nie kłóci się z charakterem obiektu, prowadzi do jego unowocześnienia, ale nie zmienia jego charakteru" - dodała Narkowicz.
Majątek Wąsowo w roku 1868, należący wcześniej do Sylwestra Szczanieckiego, starosty średzkiego i posła na Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów, nabył berliński kupiec Richard von Hardt. W latach 1870-1872 wzniósł on romantyczną budowlę w stylu neogotyckim, projektu Gustawa Erdmanna. Około roku 1900 Wąsowo wizytował cesarz Wilhelm II.
Inny pałac przedstawiony na wystawie mieści się w Małej Wsi, a wybudował go Bazyli Walicki, doradca i przyjaciel Stanisława Augusta Poniatowskiego. Król odwiedził Bazylego w 1788 r., co upamiętnia inskrypcja na kamieniu w parku nad stawem. Zgodnie z ówczesną modą, pałac wybudowany został w stylu klasycystycznym. Lechosław Hertz, historyk Mazowsza, nazwał Małą Wieś jednym z najpiękniejszych zabytków klasycyzmu w Polsce.
Pałac w Leźnie wzniesiono w 1720 r. na zlecenie hrabiego Jana Przebendowskiego, podskarbiego koronnego. Później, aż do 1945 r., posiadłość pozostawała własnością rodu Hoene. W Leźnie powstał m.in. piękny park krajobrazowy.
Łagów w połowie XIV w. stał się własnością rycerskiego zakonu joannitów, którzy wkrótce przystąpili do budowy zamku - lokalizując go na wzgórzu morenowym na przesmyku między jeziorami: Trześniowskim od północy i Łagowskim od południa. U podnóża warowni powstała służebna osada rzemieślnicza, zabezpieczona murami obronnymi z dwoma bramami.
Organizatorem ekspozycji "Piękno odnalezione" jest Fundacja Positive Image. Wystawa została zrealizowana wspólnie z Zamkiem Królewskim w Warszawie i Stowarzyszeniem Wspólnota Polska. Otrzymała patronat ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Patron wystawy, Tomasz Merta (ur. 1965 w Legnicy), historyk myśli politycznej, publicysta, ekspert ds. edukacji, był doradcą ministra kultury i dziedzictwa narodowego w latach 2000-01, potem przez dwa lata kierował Instytutem Dziedzictwa Narodowego. W 2005 r. ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski zaproponował Mercie stanowisko wiceministra i generalnego konserwatora zabytków. Po powołaniu nowego rządu w listopadzie 2007 r. i objęciu funkcji ministra kultury przez Bogdana Zdrojewskiego Merta pozostał na zajmowanym stanowisku.
Plenerową ekspozycję "Piękno odnalezione" będzie można oglądać na Zamku Królewskim - na Dziedzińcu Wielkim - do 22 sierpnia. (PAP)
aszw/ abe/ mag/