Inne

28.02.2017

Wystawą o Ryszardzie Kapuścińskim zaczął się Tydzień Kresowy w Szczecinie

Wernisaż wystawy „Ryszard Kapuściński – obywatel Pińska i świata” zainaugurował we wtorek obchody 28. Tygodnia Kresowego w Szczecinie. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia „Świteź”.

Tegoroczny Tydzień Kresowy, Kaziuk Wileński 2017, otworzył wernisaż wystawy poświęconej dziennikarzowi Ryszardowi Kapuścińskiego, który urodził się w Pińsku – mieście na Kresach II Rzeczpospolitej dziś leżącym w granicach Białorusi.

„Mąż był sercem bliski Kresom skąd pochodził” - powiedziała w rozmowie z PAP wdowa po reportażyście Alicja Kapuścińska. „Przez długi czas nie mógł tam pojechać, ani uzyskać paszportu, a później, kiedy już mógł, wielokrotnie tam wracał. Podczas rodzinnych spotkań często mówił o swoich latach dziecinnych, które spędził w Pińsku” - dodała.

Na wystawie w Książnicy Pomorskiej można zobaczyć film dokumentalny poświęcony pobytowi dziennikarza w rodzinnym Pińsku, a także fotografie i pamiątki pochodzące z rodzinnego archiwum. Ekspozycja będzie dostępna do 31 marca. W 2017 r. przypada 85. rocznica urodzin i 10 rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego.

„W najbliższy piątek w Klubie 13 Muz zaplanowano koncert pieśni kresowych i ludowych, które wykonywać będzie Chór Akademii Morskiej w Szczecinie” - zapowiedziała Krystyna Korkuć ze Stowarzyszenie „Świteź”. Śpiewakom towarzyszyć będzie młodzież z 1 Liceum Ogólnokształcącego, która zaprezentuje fragmenty poezji i reportaży Kapuścińskiego.

Jak co roku w szczecińskiej katedrze odbędzie się w niedzielę msza święta w intencji Kresowian.

Tydzień Kresowy zakończy w poniedziałek koncert galowy Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wilia” z Wilna. „To jeden z najstarszym zespołów polskich, który istnieje nieprzerwanie już 66 lat. Na scenie Teatru Polskiego zaprezentuje on Obrazek Kaziukowy oraz pieśni i tańce ludowe” - dodała Korkuć.

Tradycja wileńskich jarmarków w dzień św. Kazimierza ma kilka stuleci. Już w XVII w. do Wilna zjeżdżały tysiące ludzi na uroczystości religijne upamiętniające św. Kazimierza, patrona Litwy i Korony, zmarłego 4 marca 1484 r. wnuka Władysława Jagiełły.

Zgodnie z tradycją ustanowioną jeszcze przez Zygmunta Augusta oprócz uroczystości religijnych tego dnia odbywa się najsłynniejszy na Litwie Jarmark Kaziukowy - święto mistrzów ludowych i wszystkich miłośników kultury ludowej.

Od niedawna dzień św. Kazimierza świętuje się przez kilka dni. Z największym rozmachem Jarmark Kaziukowy odbywa się w Wilnie.

Środowiska kresowe w Polsce kontynuują tradycję. W wielu polskich miastach na początku marca odbywają się Kaziuki.

Po II wojnie światowej z Wileńszczyzny ekspatriowano na tzw. ziemie odzyskane ok. 200 tys. Polaków. (PAP)

mzb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL