Inne

31.05.2019

Zabytkowy samolot rozbił się w pobliżu Kłobucka; pilot nie żyje

Napoleon, 31.05.2019. Miejsce wypadku zabytkowego samolotu z okresu II wojny światowej, który rozbił się w lesie w miejscowości Napoleon w powiecie kłobuckim (Śląskie). Samolot pochodził ze znajdującego się w miejscowości Napoleon prywatnego Muzeum 303, poświęconego polskiemu lotnictwu.  PAP/W. Deska Napoleon, 31.05.2019. Miejsce wypadku zabytkowego samolotu z okresu II wojny światowej, który rozbił się w lesie w miejscowości Napoleon w powiecie kłobuckim (Śląskie). Samolot pochodził ze znajdującego się w miejscowości Napoleon prywatnego Muzeum 303, poświęconego polskiemu lotnictwu. PAP/W. Deska

Zabytkowy samolot z okresu II wojny światowej rozbił się w piątek przed południem w lesie w miejscowości Napoleon w powiecie kłobuckim (Śląskie); pilot maszyny zginął na miejscu - wynika z informacji straży pożarnej.

Samolot pochodził ze znajdującego się w miejscowości Napoleon prywatnego Muzeum 303, poświęconego polskiemu lotnictwu.

Przyczyny wypadku nie są na razie znane. Z przekazanej strażakom relacji świadków wynika, że maszyna krążyła nad lasem, obniżając lot, po czym uderzyła o ziemię. Pilot zginął na miejscu. Strażacy zabezpieczyli wrak, by nie doszło do pożaru.

Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha w miejscowości Napoleon koło Kłobucka jest poświęcone polskiemu lotnictwu od początków awiacji po czasy współczesne, ze szczególnym naciskiem na okres II Wojny Światowej i bitwy o Anglię. Wystawa obejmuje mundury, kombinezony, kurtki lotnicze, elementy wyposażenia, dokumentację bojową, zdjęcia, odznaczenia, rzeczy osobiste pilotów i inne pamiątki.

Jako pierwsza informację o wypadku podała rozgłośnia RMF FM. Według radia, rozbiła się maszyna stylizowana na brytyjski myśliwiec Spitfire z okresu II wojny światowej.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL