Polska po 1989 roku

09.11.2017

Zachodniopomorskie: postępowanie nadzorcze wobec 38 gmin ws. dekomunizacji nazw ulic

Wojewoda Krzysztof Kozłowski wysłał informację do 38 gmin o wszczęciu postępowań nadzorczych mających na celu wydanie zarządzeń zastępczych w sprawie nazw ulic - poinformował w czwartek Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.

Wszystkie nazwy ulic zostały zakwestionowane przez Instytut Pamięci Narodowej i powinny ulec zmianie w ramach ustawy dekomunizacyjnej.

Postępowanie nadzorcze dotyczy m.in. szczecińskich ulic 26 Kwietnia i Obrońców Stalingradu, a także ulicy I Armii Wojska Polskiego i Juliana Markiewicza w Świnoujściu. Informację o wszczęciu postępowania otrzymał także Kołobrzeg, w którym zmianie powinny ulec ulice Teodora Rafińskiego, 4. Dywizji Wojska Polskiego, 6. Dywizji Piechoty,I Armii Wojska Polskiego, park im. 3. Dywizji Piechoty, bulwar Marynarzy Okrętów Pogranicza, plac 18 Marca oraz park 18 Marca.

Jak czytamy w komunikacie Urzędu Wojewódzkiego „wszystkie nazwy ulic, co do których wojewoda podjął działania nadzorcze, zostały zakwestionowane przez IPN”. Wojewoda Kozłowski wystąpił z pismem do Instytutu o ponowną analizę i podjęcie jednoznacznej decyzji co do każdej z zakwestionowanej nazwy.

Urząd informuje, że do tej pory zapadły dwa rozstrzygnięcia nadzorcze. Rada Miejska w Koszalinie podjęła decyzję dotyczącą ul. Bojowników o Wolność i Demokrację zmieniając jej pisownię z liter wielkich na małe. Zaś Rada Gminy w Przybiernowie po rozstrzygnięciu nadzorczym wojewody zmieniła nazwę ul. 30-lecia na ul. Lipową.

Spośród gmin, do których zostało wysłane pismo o postępowaniu nadzorczym 10 z nim odpowiedziało, że samodzielnie zmieni nazwę ulic w najbliższych dniach. Dotyczy to m.in. gminy Polanów, Resko oraz Mielno.

2 września br. - zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną - minął termin, do którego samorządy miały czas, by samodzielnie dokonać zmian w nazwach m.in. ulic, które propagują ustroje totalitarne, w tym komunizm. IPN wskazał, że ustawie podlegają 943 nazwy ulic. (PAP)

autor: Marta Zabłocka

mzb/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL