Auschwitz

27.01.2020

Zakończyły się uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Zakończyły się uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Ostatnim akordem było złożenie w poniedziałek wieczorem zniczy przez byłych więźniów, przywódców państw i liderów organizacji międzynarodowych na pomniku ofiar obozu.

Wśród składających znicze byli m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhuser-Dudą oraz były więzień Auschwitz Marian Turski.

CZYTAJ TAKŻE

Pomnik znajduje się na końcu rampy kolejowej, na której od maja 1944 r. bieg kończyły dziesiątki transportów deportowanych do obozu, przede wszystkim Żydów, głównie z Węgier oraz likwidowanego getta Litzmannstadt, ale także m.in. Polaków z ogarniętej powstaniem Warszawy. Został wzniesiony także między ruinami dwóch największych komór gazowych i krematoriów.

Po zakończeniu uroczystości delegacje będą opuszczały były niemiecki obóz Auschwitz II-Birkenau.

W rejonie Brzezinki i Oświęcimia, a także na drogach przelotowych przez Libiąż i Chrzanów kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Znaczna część spośród ponad 60 delegacji państwowych i organizacji międzynarodowych będzie się kierowała na lotniska. Policja podała, że utrudnienia z tego powodu wystąpić mogą także na A4 między Krakowem i Katowicami. (PAP)

autorzy: Marek Szafrański, Nadia Senkowska

szf/ nak/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL