W Warszawie rozpoczęły się w środę centralne obchody święta Żandarmerii Wojskowej, formacji dbającej o przestrzeganie prawa w armii. Główne uroczystości i pokazy wyszkolenia wojskowych policjantów - w czwartek.
Komendant główny ŻW gen. dyw. Mirosław Rozmus podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że żandarmeria to formacja, która nie tylko czuwa nad przestrzeganiem porządku i dyscypliny oraz nad zabezpieczeniem funkcjonowania wojska, ale także odgrywa ważną rolę w systemie bezpieczeństwa państwa. W czasie pokoju za zgodą premiera żandarmi mogą na określony czas wspierać działania policji, tak działo się np. podczas Euro 2012. Natomiast w czasie wojny mogą być wykorzystani do utrzymania bezpieczeństwa obywateli i sił zbrojnych.
Nawiązując do planowanej w całych siłach zbrojnych reformy, która ma przekształcić najwyższe organy dowodzenia, Rozmus pokreślił, że Żandarmeria Wojskowa restrukturyzację ma już za sobą. "Żandarmeria musi być pół kroku do przodu, wyprzedzać wszystkie zmiany. (...) Zrezygnowaliśmy z wielu etatów pułkownikowskich, nawet jednego generalskiego, na korzyść tych, którzy wykonują zadania w polu" - podkreślił.
Święto Żandarmerii Wojskowej przypada 13 czerwca na pamiątkę powołania straży polowej w powstaniu listopadowym. W tym roku obchody przełożono na lipiec ze względu na udział ŻW w ćwiczeniach policyjnych EUPST we Francji, podczas których polska formacja po raz pierwszy obsadziła najważniejsze stanowisko w ćwiczeniu - szefa misji.
W ramach środowych obchodów dowódcy ŻW złożyli kwiaty przed - odsłoniętym pod koniec maja - pomnikiem żołnierzy żandarmerii, którzy zginęli w służbie ojczyzny - od powstania listopadowego przez II wojnę światową po ostatnie misje zagraniczne. W Afganistanie poległo dwóch żołnierzy ŻW - kpr. Grzegorz Bukowski w czerwcu 2010 r. i st. szer. Marcin Pastusiak w styczniu 2011 r.; razem z Pastusiakiem zginął też - pracujący razem z żandarmami - cywilny ratownik medyczny Marcin Knap.
Natomiast rano w intencji żandarmów i ich rodzin odprawiono nabożeństwo w katedrze polowej Wojska Polskiego. "Żandarm często pierwszy jest obecny przy tragicznych zdarzeniach na służbie, takich jak wypadki drogowe, naruszenia porządku publicznego czy także przestępstwa kryminalne. Jako pierwszy musi odróżnić dobro od zła. Dlatego potrzebne mu jest serce pełne rozsądku, aby zachować odpowiednie proporcje i dobrać właściwe środki, w ten sposób osiągnąć zamierzony cel, którym jest właściwie pojęte dobro człowieka" - powiedział w homilii dziekan ŻW ks. płk Adam Prus.
W czwartek podczas uroczystej zbiórki zasłużeni żołnierze otrzymają ordery i odznaczenia. Wcześniej na terenie komendy głównej ŻW będzie można zobaczyć pokaz wyszkolenia żołnierzy, którzy zaprezentują m.in. ochronę VIP-a w strefie działań wojennych, taktykę i techniki posługiwania się bronią oraz pokaz ratownictwa wodnego. Zobaczyć będzie można również pozorowany szturm na budynek z wykorzystaniem technik wspinaczkowych i materiałów wybuchowych, zatrzymanie samochodu z przestępcą i taktykę działania podczas zamieszek.
Święto Żandarmerii Wojskowej przypada 13 czerwca na pamiątkę powołania straży polowej w powstaniu listopadowym. W tym roku obchody przełożono na lipiec ze względu na udział ŻW w ćwiczeniach policyjnych EUPST we Francji, podczas których polska formacja po raz pierwszy obsadziła najważniejsze stanowisko w ćwiczeniu - szefa misji.
Licząca niecałe trzy tysiące żołnierzy Żandarmeria Wojskowa ubiega się o członkostwo w Europejskich Siłach Żandarmerii (EGF), tworzonych przez policje militarne z Francji, Włoch, Holandii, Hiszpanii, Portugalii i Rumunii (na razie Polska ma status partnera). Polska występuje jako tzw. państwo ramowe Wielonarodowego batalionu Policji Wojskowej NATO (NATO MNMPBAT). W naszym kraju tworzone jest też sojusznicze Centrum Eksperckie Policji Wojskowej (NATO MP COE). (PAP)
ral/ bno/ mag/