Sport w PRL

19.02.2018

Zmarł trener i współtwórca lekkoatletycznego Wunderteamu Tadeusz Kępka

W wieku 86 lat w Meksyku zmarł Tadeusz Kępka, trener i jeden z twórców potęgi słynnego Wunderteamu - poinformował Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Kępka urodził się 27 marca 1932 roku w Warszawie. Specjalizował się w trenowaniu biegaczy długodystansowych, a współpracował m.in. ze Zdzisławem Krzyszkowiakiem. Jako swojego nauczyciela wskazywał Jana Mulaka.

Był w gronie ósemki trenerów, którzy w 1966 roku wyjechali do Meksyku i na zaproszenie tamtejszego komitetu olimpijskiego zajmowali się przygotowaniami zawodników z tego kraju do igrzysk w 1968 roku. Po tej imprezie przedłużono umowę z Kępką i Jerzym Hausleberem.

Wśród osiągnięć Kępki jako szkoleniowca zawodników z tego kraju można zaliczyć m.in. rekordy świata Arturo Barriosa (10 000 m) i Dionicia Cerona (półmaraton). Jego podopieczni zdobyli medale mistrzostw świata, medale imprez kontynentalnych oraz panamerykańskich.

Przed mistrzostwami Europy w 1978 roku wsparł merytorycznie polską kadrę długodystansowców. Współpracował w Meksyku także m.in. z Bronisławem Malinowskim, który w Meksyku przygotowywał się do startu w igrzyskach w Moskwie.

Kępka wielokrotnie bywał w Polsce, prowadził m.in. warsztaty szkoleniowe organizowane przez PZLA. Został odznaczony Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej – nadawanym cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową. (PAP)

an/ af/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL