Europa i świat po 1989 roku

31.10.2016

Zmarł twórca najważniejszego piłkarskiego trofeum

W wieku 95 lat w Mediolanie zmarł Silvio Gazzaniga, twórca Pucharu przyznawanego zwycięzcom piłkarskich mistrzostw świata od 1974 roku. O śmierci rzeźbiarza poinformował agencję Ansa jego syn Giorgio.

Trofeum powstało w 1971 roku. Wcześniej, w latach 1930-70, Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) wręczała triumfatorom Pichar Jules'a Rimet'a. Gdy ogłosiła konkurs na nowe trofeum, zgłoszono 53 projekty, z których ten autorstwa Gazzanigi oceniono najwyżej.

Mistrzami świata są obecnie Niemcy, którzy tytuł wywalczyli przed dwoma laty w Brazylii. (PAP)

mm/ co/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL