Holokaust

07.01.2018

Zmarła nestorka miasta Sopron ratująca Żydów w czasie II wojny światowej

W wieku 110 lat zmarła najstarsza mieszkanka węgierskiego miasta Sopron Elza Brandeisz, która podczas II wojny światowej ratowała Żydów przed Holokaustem – poinformowały węgierskie media.

Brandeisz, która w 1995 r. została odznaczona tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, uratowała m.in. matkę amerykańskiego finansisty węgierskiego pochodzenia George’a Sorosa, Erzsebet, dając jej schronienie w swoim domu letniskowym w Balatonalmadi. Zmarła w sobotę rano.

Urodzona w Budapeszcie Elza Brandeisz była uznaną nauczycielką rytmiki. Po wojnie uczyła w szkole w Voeroesbereny nad Balatonem, a po przejściu na emeryturę przeniosła się do miasta Sopron przy granicy z Austrią.

Lokalny portal kisalfold.hu napisał, że na budynku szkoły w Voeroesbereny wisi tablica z nazwiskiem Brandeisz, dzięki niej bowiem został on wzniesiony.

"Uczniowie latami uczyli się w pomieszczeniach zastępczych i wydawało się, że Voeroesbereny już pozostanie bez szkoły. Dowiedziawszy się o tym ciocia Elza podjęła wielką decyzję: poprosiła o pieniądze George’a Sorosa. Po raz pierwszy i ostatni w swoim życiu – na szkołę. Kamień węgielny położyli w ziemi wspólnie: multimilioner i odważna nauczycielka" – napisał portal.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ jo/ pru/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL