Kultura i sztuka po 1989 roku

19.10.2017

Zmarła Tamara Pietkiewicz, aktorka, pisarka, więźniarka Gułagu

W Petersburgu zmarła w wieku 97 lat Tamara Pietkiewicz - aktorka, pisarka, więźniarka stalinowskich łagrów - poinformował w czwartek lokalny deputowany Boris Wiszniewski. Pietkiewicz miała polskie korzenie; jej wspomnienia "Jak bucik bez pary" wydano w Polsce.

Jak przekazał Wiszniewski, Pietkiewicz zmarła w środę, "do ostatnich dni zachowując jasność myśli i siłę ducha". "Wieczne odpoczywanie dla wspaniałego człowieka" - dodał deputowany.

Pietkiewicz urodziła się 29 marca 1920 roku w ówczesnym Piotrogradzie, dziś Petersburgu. Jej ojciec, Władysław Pietkiewicz był Polakiem; został aresztowany i stracony w 1937 roku. W 1943 roku aresztowana została także wraz z mężem sama Pietkiewicz; skazano ją na siedem lat pozbawienia wolności i konfiskatę mienia. Trafiła do łagrów w Kirgizji i Republice Komi; podczas odbywania wyroku urodziła dziecko, z którym ją później rozdzielono. Matka i młodsza siostra zginęły w wojennej blokadzie Leningradu przez wojska niemieckie.

W 1950 roku Pietkiewicz wyszła na wolność, w 1957 została rehabilitowana. Pracowała w teatrach w różnych częściach ZSRR; dopiero w 1959 roku zdołała wrócić do rodzinnego miasta.

Dramatyczne losy ludzi żyjących w okrucieństwie sowieckiego systemu, ale też ich walkę o człowieczeństwo i godność w nieludzkich warunkach syberyjskich łagrów opisała w książce "Jak bucik bez pary" (tytuł oryg. "Żizn - sapożok nieparnyj"), która ukazała się w Rosji w 1993 roku. Książka doczekała się kilku wydań, na jej podstawie powstał spektakl teatralny i film dokumentalny. Wydano ją także w Niemczech. W kolejnej części wspomnień, "Na fonie zwiozd i stracha" ("Na tle gwiazd i strachu"), Pietkiewicz opisała życie po wyjściu na wolność.

W 2010 roku książka "Jak bucik bez pary" została opublikowana po polsku; inicjatorem jej wydania był Janusz Krupski, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Pietkiewicz traktowała wydanie książki w Polsce jako uczczenie pamięci swego ojca.

Tamara Pietkiewicz została w 1998 roku odznaczona za zasługi w propagowaniu kultury polskiej i działalność wśród Polonii rosyjskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ndz/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL