Europa i świat po 1989 roku

26.10.2019

Znicze na polskich grobach na Białorusi przed Dniem Wszystkich Świętych

Związane z Polską miejsca pamięci odwiedzają w sobotę działacze Związku Polaków na Białorusi (ZPB) i akredytowani w Mińsku dyplomaci. „Co roku obchodzimy w ten sposób uroczystość Wszystkich Świętych” – wskazuje prezes ZPB Andżelika Borys.

"Dla Polaków mieszkających na Białorusi pielęgnowanie pamięci o zmarłych jest ważnym elementem tożsamości" – podkreśliła Borys.

W tym roku trasa objazdu prowadzi od Cmentarza Kalwaryjskiego w Mińsku i Kuropat, gdzie w latach 30. ubiegłego wieku mordowano ofiary stalinowskiego NKWD, przez Radoszkowicze, Wilejkę, Miadzioł, aż po Brasław na północy Białorusi.

W objeździe wraz z członkami ZPB z różnych miejscowości biorą udział dyplomaci z ambasady RP w Mińsku i wydziału konsularnego ambasady.

CZYTAJ TAKŻE

Zastępca ambasadora Marcin Wojciechowski dziękował działaczom ZPB za "troskę o groby i pamięć o bohaterach Polski, spoczywających na terenie Białorusi".

Jak powiedziała PAP Borys, trasa objazdu co roku jest nieco inna, ponieważ polskich grobów na Białorusi jest bardzo dużo. W różnych regionach Białorusi opiekują się nimi przede wszystkim przedstawiciele mniejszości polskiej, w tym osoby zrzeszone w ZPB. "Nasze oddziały dbają o to, by groby i miejsca pamięci, znajdujące się na ich terenie, były zadbane. Jest to nasz obowiązek i sposób na podtrzymanie pamięci. Ona istnieje, dopóki my pamiętamy o naszych przodkach" – podkreśliła prezes.

W niedzielę aktywiści ZPB wraz z dyplomatami z konsulatów generalnych RP w Grodnie i Brześciu odwiedzą polskie groby i miejsca pamięci na zachodzie Białorusi.

Na trasie objazdów tradycyjnie znajdują się miejsca, w których spoczywają polscy żołnierze i policjanci, uczestnicy wojny z roku 1920, groby i upamiętnienia żołnierzy AK, inteligencji, ofiar cywilnych.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ cyk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL