Europa i świat po 1989 roku

15.05.2017

Mec. Hambura: protest ws. polskiej mniejszości w Niemczech będzie kontynuowany

Doceniam wyrazy uznania dla mojej determinacji, ale będziemy kontynuować protest ws. braku statusu mniejszości narodowej dla potomków przedwojennej polskiej mniejszości w Niemczech - powiedział w poniedziałek wieczorem PAP mecenas Stefan Hambura. To reakcja na apel Związku Polaków w Niemczech, który wezwał go do zawieszenia protestu.

Hambura wcześniej w poniedziałek poinformował PAP, że w niedzielę wraz z dwoma innymi osobami rozpoczął protest głodowy, który dotyczy braku statusu mniejszości narodowej dla potomków przedwojennej polskiej mniejszości w Niemczech. Podkreślił, że akcja ta ma na celu zwrócenie uwagi m.in. prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, który w piątek będzie przebywał z oficjalną wizytą w Polsce

W przekazanym PAP w poniedziałek oświadczeniu wiceszefowa Związku Polaków w Niemczech Anna Wawrzyszko w imieniu organizacji polonijnych wyraziła uznanie dla Hambury za jego determinację. "Jednocześnie apelujemy jednak, aby przekazać Panu Hamburze informację, że negocjacje trwają i prosimy Pana Mecenasa o zawieszenie głodówki do czasu ich zakończenia" - czytamy w komunikacie Związku Polaków w Niemczech (ZPwN).

Wiceprzewodnicząca ZPwN zaapelowała, aby pozwolić "rządowi RP oraz stronie niemieckiej, jak i organizacjom polonijnym, na spokojne przeprowadzenie rozpoczętych rozmów w trakcie zaplanowanych spotkań".

"Doceniam wyrazy uznania dla mojej determinacji ze strony pani prezes Wawrzyszko, ale właśnie w ramach tej determinacji będziemy kontynuować protest" - powiedział PAP Hambura. (PAP)

rbk/ wni/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL