Średniowiecze

21.09.2012 aktualizacja 14.07.2016

Zygmunt Świechowski otrzymał Nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego

Nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego za propagowanie wiedzy na temat dynastii pierwszych Piastów otrzymał w piątek w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu historyk sztuki prof. Zygmunt Świechowski.

"Naukowy i dydaktyczny wkład prof. Zygmunta Świechowskiego w badania i upowszechnianie wiedzy z zakresu historii sztuki i architektury dynastii piastowskiej wśród społeczeństwa jest olbrzymi, stąd też przyznanie Panu Profesorowi honorowej Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego jest jak najbardziej uzasadnione i wskazane" - napisała w uzasadnieniu kapituła nagrody.

Nagrodę-statuetkę wręczył laureatowi przewodniczący kapituły prof. Andrzej Wyrwa.

„O wadze tej nagrody świadczy obecność w kapitule osób reprezentujących Kościół i państwo, ale dla mnie jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt tej nagrody: to jest nagroda Wielkopolska, a wiele rozmaitych więzi łączy mnie z Wielkopolską. Tu uczyłem się w gimnazjum, tu ukończyłem studia, a był to był okres, kiedy kształtuje się osobowość człowieka” - powiedział po otrzymaniu nagrody Świechowski.

Prof. Zygmunt Świechowski (ur. 1920) studia ukończył w 1950 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Działalność naukową rozpoczął na Politechnice Wrocławskiej, następnie kierował Katedrą Historii Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, a w kolejnych latach objął funkcję dyrektora Instytutu Urbanistyki i Architektury Politechniki Łódzkiej.

Wykładał na Sorbonie w Paryżu, a także w Londynie, Berlinie, Kolonii, Strasburgu i Pawii. Jego „Sztuka romańska w Polsce” stała się publikacją podręcznikową. Jest autorem wielu publikacji książkowych i olbrzymiej liczby artykułów, wśród których na szczególną uwagę zasługują publikacje odnoszące się do dzieł architektury powstałych w Wielkopolsce w czasach piastowskich.

Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego jest przyznawana raz w roku przez marszałka województwa wielkopolskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych i upowszechniania wiedzy o roli dynastii piastowskiej w historii Polski i Europy oraz ochrony piastowskiego dziedzictwa kulturowego. Honorową nagrodę ustanowiono w 2009 roku, pierwszym laureatem został poznański historyk prof. Gerard Labuda, drugim - archeolog prof. Zofia Kurnatowska, a trzecim - prof. Jerzy Strzelczyk.

Ostrów Lednicki leży na wyspie Jeziora Lednica. W X wieku powstał tam - tuż obok ważnego, strategiczno-handlowego traktu lądowego i wodnego - wczesnośredniowieczny gród związany z pierwszymi władcami z polskiej dynastii piastowskiej, Mieszkiem I i Bolesławem Chrobrym.

Przy okazji piątkowej uroczystości promowano najnowszy film Zdzisława Cozaca „Wyspa władców” – o Ostrowie Lednickim jako rezydencji pierwszych Piastów. „To piękna, naukowa, fabularyzowana, poetycka opowieść o często przez nas nieuświadamianym, stałym związku współczesności z przeszłością. Każda chwila spędzona przed ekranem pozwala nam patrzeć z dumą na dzieła naszych praojców (...) oraz pogłębiać wiedzę o naszych historycznych korzeniach” – powiedział o filmie dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. Andrzej Wyrwa. Premierę filmu zaplanowano na piątek na kanale TVP Historia. (PAP)

kpr/ hes/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL