W prawosławnym klasztorze w Supraślu k. Białegostoku zakończyły się we wtorek dwudniowe uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej. Święto należy do najważniejszych w tym monasterze. Część wiernych przybyła na nie w pieszych pielgrzymkach.
Święto Ikony Matki Boskiej Supraskiej przypada rokrocznie 10 sierpnia. Jest - obok Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i święta Ewangelisty Jana Teologa - najważniejszym w supraskim klasztorze. Tegorocznym uroczystościom przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa. Część wiernych przybyła na nie w poniedziałek w pieszych pielgrzymkach i brała udział w wieczornych i nocnych nabożeństwach i modlitwach.
Tradycyjnie najliczniejsza była grupa pątników, która przyszła do Supraśla z Białegostoku, oddalonego o kilkanaście kilometrów. Pielgrzymkę zorganizowało Bractwo Młodzieży Prawosławnej. W tym roku wzięło w niej udział ok. 400 osób.
Rzeką Supraśl, trasą z Nowosiółek do Supraśla przypłynęło kajakami 40 uczestników pielgrzymki w tej formie. Chodziło o nawiązanie do historycznego przekazu o powstaniu klasztoru, założonego przez mnichów z Gródka w miejscu, gdzie dopłynął krzyż, spławiony przez nich rzeką Supraśl.
W związku z tegorocznymi uroczystościami, które odbywały się po raz pierwszy od wyświęcenia w czerwcu - po 37 latach odbudowy i prac wykończeniowych - głównej świątyni klasztoru w Supraślu - zorganizowano tam Supraskie Dni Bogurodzicy. Kilka dni przed obchodami 9-10 sierpnia odbywały się tam np. warsztaty dla chłopców, którzy w trakcie nabożeństw mają za zadanie pomoc duchownym. Warsztaty dla tzw. prysłużników obejmowały m.in. cerkiewne dzwonienie na dzwonach, emisję głosu oraz śpiew, znajomość struktury nabożeństw czy czytanie w języku cerkiewnosłowiańskim.
Oryginalna Ikona Matki Boskiej Supraskiej pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej. Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami. Czcili go zarówno prawosławni, jak i katolicy.
W czasie I wojny światowej ikonę wywieziono do Rosji, dokąd mnisi uciekli przed Niemcami. Tam zaginęła, jej los pozostaje nieznany do dziś. Obecna ikona, to jej kopia wykonana w XIX wieku. W monasterze jest też druga podobna kopia.
Ponad 500-letni klasztor w Supraślu, zwany Ławrą Supraską, jest jednym z najważniejszych cerkiewnych ośrodków życia monastycznego w Polsce. Jego główna świątynia, cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, została wzniesiona w latach 1503-1510 w stylu gotycko-bizantyjskim. Niemal całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej, została odbudowana, a pod koniec czerwca - uroczyście konsekrowana.
Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS - uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne - w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Największe w kraju skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim.
Metropolita Sawa wystosował przed wakacjami specjalną odezwę do wiernych, apelując do nich, aby w trwającym właśnie spisie deklarowali swoją przynależność do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.(PAP)
Autor: Robert Fiłończuk
rof/ mok/