XVI Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej rozpoczął się w piątek w Drezdenku (Lubuskie). Do 2 września co piątek muzycy z różnych stron Polski będą grać utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha i Franciszka Liszta na historycznych organach Sauera z 1902 roku. Jako pierwszy przed drezdenecką publicznością w kościele pw. Przemienienia Pańskiego wystąpił Karol Mossakowski, laureat wielu konkursów organowych.
Wykonał kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Feliksa Mendelssohna i Franciszka Liszta z okazji 200. rocznicy jego urodzin, która przypada w tym roku.
"To młody, ale wielokrotnie nagradzany i utalentowany artysta wyjątkowego formatu. Jest pierwszym Polakiem przyjętym do klasy organów prestiżowego konserwatorium w Paryżu" - powiedział PAP kierownik artystyczny festiwalu Waldemar Gawiejnowicz.
Jak zapowiedział, do 2 września w piątkowe wieczory słuchacze otrzymają dużą dawkę bardzo dobrej muzyki organowej.
19 sierpnia wystąpią Lech Bałaban - altówka, i Waldemar Gawiejnowicz - organy.
W programie znalazły się m.in. Jana Sebastiana Bacha symfonia z kantaty "Wir danken dir, Gott" oraz Ryszarda Wagnera wstęp do dramatu muzycznego "Parsifal".
26 sierpnia zaprezentuje się małżeństwo muzyków, Agnieszka i Jarosław Tarnawscy. Na organach na dwie i cztery ręce zagrają oni utwory Bacha, Mozarta, Liszta i Franciszka Schuberta.
Na zakończenie festiwalu, 2 września, wspólny koncert dadzą Roman Gryń na trąbce i Bogdan Narloch na organach.
Organy w neogotyckim kościele w Drezdenku wybudował w 1902 roku Wilhelm Sauer z Frankfurtu nad Odrą dla potrzeb miejscowej parafii ewangelickiej. Wzniesiono je na chórze od strony zachodniej, wykorzystując specjalnie zaprojektowaną w tym celu wnękę, i obudowano szafą wykonaną głównie z dębu.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej "Sauerianum" w Drezdenku i parafia pw. Przemienienia Pańskiego. (PAP)
mrd/ hes/