Wojna polsko-bolszewicka

16.06.2011 aktualizacja 19.07.2016

Krzesimir Dębski napisał muzykę do nowego filmu Hoffmana

Plan filmowy filmu Jerzego Hoffmana "Bitwa Warszawska 1920" . Fot. PAP/G. Michałowski Plan filmowy filmu Jerzego Hoffmana "Bitwa Warszawska 1920" . Fot. PAP/G. Michałowski

2011-06-15 (PAP) - Trwa nagrywanie muzyki do filmu Jerzego Hoffmana "Bitwa warszawska 1920". Kompozytorem jest Krzesimir Dębski, a promujący film utwór zaśpiewają odtwórcy głównych ról - Natasza Urbańska i Borys Szyc.

W studiu Polskiego Radia w Warszawie Orkiestra Sinfonia Varsovia nagrywa muzykę do filmu Jerzego Hoffmana "Bitwa warszawska 1920". Piosenką promującą film będzie, nazwana roboczo, "Śpiewka 1920". Słowa napisał Jacek Cygan, autorem muzyki jest Krzesimir Dębski. Utwór wykonają Natasza Urbańska i Borys Szyc - aktorzy wcielający się w główne postaci tej historycznej opowieści.

"Od początku marzyłem, żeby tę piosenkę zaśpiewał najlepszy polski duet, czyli Natasza i Borys. Bardzo się cieszę, że piosenka spodobała się aktorom" - powiedział na środowej konferencji prasowej Krzesimir Dębski. "Zależało mi ma tym, żeby ten utwór był tradycyjny, z piękną melodią, a jednocześnie żeby był nowoczesny i miał duże pole rażenia" - powiedział Krzesimir Dębski, którego syn Radzimir jest autorem aranżacji piosenki.

Współpraca Dębskiego z Cyganem już raz zaowocowała wielkim sukcesem. Była to "Dumka na dwa serca" - utwór promujący film Hoffmana "Ogniem i mieczem" w wykonaniu Edyty Górniak i Mietka Szcześniaka. Dumka biła rekordy popularności i zajmowała pierwsze miejsca na muzycznych listach przebojów.

"To jest piękna melodia. Krzesimir Dębski ma wielką łatwość do pisania takich utworów. Mam nadzieję, że nikt nie będzie porównywał mnie do Edyty Górniak, ponieważ ta piosenka jest o czym innym i mamy inny przekaz. To dla nas wielki zaszczyt, że możemy zaśpiewać ten utwór" - powiedziała PAP Natasza Urbańska.

"Śpiewka 1920" nagrywana będzie 19 czerwca, a słuchacze w całej Polsce będą mogli ją usłyszeć w rozgłośniach radiowych już w lipcu.

"Bitwa warszawska 1920" to film opowiadający o największej w historii zwycięskiej bitwie Polaków. Warszawa, rok 1920. Ola (Natasza Urbańska) jest aktorką warszawskiego teatru rewiowego i narzeczoną Jana (Borys Szyc), poety i kawalerzysty. Po otrzymaniu rozkazu wyjazdu na front, Jan postanawia oświadczyć się Oli i natychmiast ożenić. Ślubu w kościele św. Anny w Warszawie udziela młodym ks. Ignacy Skorupka.

Podczas walk Jan zostaje posądzony o sympatie komunistyczne i bolszewicką agitację, za co sąd wojskowy skazuje go na śmierć. Tymczasem Ola wstępuje do Ochotniczej Legii Kobiet, jako sanitariuszka. Trwają przygotowania do obrony Warszawy. Kobieta nie traci nadziei na odnalezienie męża, o którym ślad dawno zaginął.

Zdjęcia do filmu trwały od 29 czerwca do 30 września 2010 r., m.in. w Twierdzy Modlin, w Warszawie, Lublinie, Suchej koło Węgrowa, Piotrkowie Trybunalskim, Zamościu, Kazuniu i w podwarszawskiej Zielonce.

Premiera planowana jest na 30 września 2011 roku. "Życzę sobie i widzom dobrego odbioru tego filmu. Cokolwiek bym chciał powiedzieć, będzie niczym w porównaniu z tym, co powie ekran. To jest najistotniejsze, ponieważ jest to ostateczny sposób naszego wysławiania się. Jeśli obraz i nasze słowo z ekranu trafią do serc widzów, będzie to znów wygrana Bitwa Warszawska" - powiedział w środę Jerzy Hoffman.

Szycowi i Urbańskiej na ekranie towarzyszyć będą m.in. Daniel Olbrychski, Bogusław Linda, Jerzy Bończak, Adam Ferency, Ewa Wiśniewska, Michał Żebrowski, Andrzej Strzelecki, Aleksander Domagarow i Olga Kabo.

"Bitwa warszawska 1920" będzie pierwszym polskim filmem zrealizowanym w technologii 3D. Autorem zdjęć jest Sławomir Idziak. (PAP)

dog/ dki/ hes/
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL