15.11.2010. Tarnów (PAP) - Zakończyła się całkowita renowacja gmachu ratusza w Tarnowie z przełomu XV i XVI wieku. W znajdujących się w budynku salach ekspozycyjnych wkrótce zostanie otwarta nowa stała wystawa Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Najpierw prace koncentrowały się na zewnątrz budynku: wyremontowano dachy oraz elewacje ratusza i wieży ratuszowej. Potem przyszła pora na prace wewnątrz budynku. Wiązało się to z całkowitym zamknięciem sal dla zwiedzających. Eksponaty na czas remontu trafiły do należącej do muzeum kamienicy przy tarnowskim rynku.
W trakcie remontu wymienione zostały wszystkie instalacje oraz założono instalacje monitoringu telewizyjnego i alarmową. Część budynku została przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Zakonserwowano XVII-wieczne freski zachowane w środkowej sali, tzw. Sali Pospólstwa. Zaadaptowano poddasze, gdzie urządzono magazyny i przestrzeń ekspozycyjną, oraz piwnice z przeznaczeniem na salę projekcyjną.
Atrakcją ratusza jest wieża, skąd zwiedzający mogą oglądać panoramę miasta. Prowadzą na nią szklane schody. "Przez najbliższy tydzień wieża ratuszowa będzie udostępniona dla zwiedzających. Będzie to najwyższy punkt widokowy, z którego można obejrzeć zabytkową tarnowską starówkę" - powiedział Bartosz. Zaznaczył, że ponownie wieża będzie dostępna po uruchomieniu stałej wystawy.
Jak zapowiedział, za mniej więcej trzy miesiące w odświeżonych salach na nowo zostanie udostępniona stała wystawa w zupełnie nowej aranżacji. Ekspozycja "W kontuszu i przy szabli" będzie prezentować sztukę staropolską, głównie ze zborów książąt Sanguszków.
Ratusz w Tarnowie został wybudowany na przełomie XV i XVI wieku jako gotycki, murowany. W połowie XVI wieku został rozbudowany i wzbogacony o elementy renesansowe przez Jana Marię Mosca zw. Padovano. Od początku istnienia do 1931 był siedzibą samorządowych władz miejskich.
Na parterze znajdowały się m.in. zbrojownia i waga miejska, a na piętrze Sala Rady i Sala Pospólstwa. W przyziemiu wieży zlokalizowano miejski areszt, a na ganku wieży - strażnicę pożarową. Na wieży ratuszowej znajduje się zegar z XVI wieku, zaliczany do najstarszych tego typu zegarów w Polsce.
Od 1931 roku ratusz jest siedzibą muzeum, które posiada m.in. unikatową kolekcję portretów sarmackich z XVII i XVIII wieku, jeden z najcenniejszych w kraju zbiór porcelany oraz zbiór broni i uzbrojenia z oryginalną kopią husarską - jedną z trzech w całości zachowanych w Polsce. (PAP)
rgr/ hes/