09.12.2010. Poznań (PAP) - 130 osób, głównie artystów i animatorów kultury, powołało "Sztab Antykryzysowy na rzecz poznańskiej kultury" - poinformowała w czwartek PAP Anna Hryniewiecka wicedyrektor Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, jedna z inicjatorek powołania sztabu.
Podczas kongresu ma zostać wypracowany nowy model funkcjonowania kultury w mieście.
Według sztabu, obecnie w Poznaniu nie ma kompleksowej wizji rozwoju kultury, środowiska twórcze są przy kształtowaniu polityki miasta marginalizowane, a mechanizmy finansowania i oceny działalności kulturalnej są niejasne. Sztabowcy odczuwają też braki w zakresie infrastruktury kulturalnej.
Za symptom kryzysu kultury w Poznaniu, sygnatariusze uważają porażkę miasta w ubieganiu się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Poznański projekt nie został zakwalifikowany do drugiego etapu rywalizacji.
Członkowie sztabu chcą przygotować kompleksową i długofalową strategię rozwoju kultury, chcą też uspołecznienia procesów zarządzania kulturą i opracowania przejrzystych i efektywnych rozwiązań dotyczących finansowania działalności kulturalnej.
"Chcielibyśmy też, aby powstał wieloletni programu inwestycji w sferze kultury, który powinien być oparty na profesjonalnej analizie potrzeb" - powiedział PAP Hryniewiecka.
Propozycje zmian zostaną przedstawione podczas planowanego na przyszły rok Poznańskiego Kongresu Kultury, którego ustalenia maja się stać podstawą do wprowadzenia koniecznych zmian.
"Oczywiście przy przygotowaniu kongresu i w czasie prac merytorycznych chcemy konsultować się z władzami miasta i częściowo województwa, tak, aby ustalenia kongresu nie były pustymi zapisami, tylko miały szanse na realizacje" - powiedziała PAP Hryniewiecka.
Sztab nie jest instytucją formalną - jest ruchem środowiskowym, który w najbliższym czasie przedstawi główne tematy, które będą opracowywane w ramach proc przygotowawczych do kongresu.(PAP)
kpr/ ls/