2011-05-20 (PAP) - Msza święta, odsłonięcie pamiątkowego kamienia oraz uroczysty koncert - to elementy niedzielnych uroczystości z okazji 850-lecia konsekracji archikolegiaty w Tumie pod Łęczycą. Na obchodach swoją obecność zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski.
Budowę archikolegiaty przypisuje się arcybiskupowi gnieźnieńskiemu Janikowi. Poza funkcją sakralną była miejscem ważnych zjazdów kościelnych, a także schronieniem dla okolicznej ludności podczas najazdów Litwinów, Prusów, Tatarów i Krzyżaków. Wielokrotnie palona i odbudowywana. Po zniszczeniach w czasie bitwy nad Bzurą w 1939 roku kościół pozostał w ruinie do 1946 roku. W następnych latach został odbudowany według projektu Jana Koszyc-Witkiewicza, który już przed wojną przymierzał się do restauracji kolegiaty.
Kościół jest zbudowany ze starannie obrobionej kostki granitowej, natomiast naroża wież, obramowania okien i wejść wykonane są z piaskowca. Wnętrze kolegiaty zawiera bardzo cenny zabytek sztuki zdobniczej XII wieku, tj. płaskorzeźbę przedstawiającą Chrystusa Pantokratora. Na uwagę zasługuje także znajdujące się we wnętrzu romańska płyta nagrobna, która przedstawia rycerza, czternastowieczne kamienne wsporniki sklepienne i krzyżowe, sklepienia naw bocznych, portal gotycki prowadzący z prezbiterium do zakrystii z datą 1487, płyty nagrobne kanoników łęczyckich z XV wieku, stalle gotyckie z początku XVI wieku z herbami Dębno i Sulima, fragmenty fresków gotyckich i renesansowych.
Niedzielne uroczystości rozpocznie msza święta, której przewodniczyć będzie prymas senior, kard. Józef Glemp, a homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Po jej zakończeniu prezydent Bronisław Komorowski wraz nuncjuszem apostolskim w Polsce Celestino Migliore odsłonią kamień upamiętniający 850-lecie tumskiej archikolegiaty. Późnym popołudniem we wnętrzu świątyni odbędzie się koncert, w którego programie znajdzie się m.in. muzyka chóralna. (PAP)
jaw/ bk/