Sceny z życia codziennego stolicy schyłku XIX w. będzie można obejrzeć podczas wystawy "Warszawa w ilustracjach prasowych 1870-1898". Będzie ona dostępna do zwiedzania od poniedziałku w Galerii Plenerowej na Krakowskim Przedmieściu Na wystawę składają się 23 plansze ze skanami 46 rycin, pochodzących z warszawskiej prasy końca stulecia.
"Chcieliśmy pokazać Warszawę okresu ostatnich trzech dekad XIX wieku, kiedy stawała się nowoczesnym miastem. Ramy czasowe pochodzą zaś od dat powstania najstarszej i najnowszej ryciny, do których dotarłyśmy" - powiedziała PAP Magdalena Pęzińska z Archiwum Urzędu m. st. Warszawy, która wspólnie z Ewą Moskwą przygotowała wystawę.
Grafiki pochodzą z prasy, która w tamtym czasie ukazywała się w Warszawie. Były to m.in. "Tygodnik Ilustrowany", "Słowo", czy "Kłosy". Autorami rycin byli znani malarze i graficy tamtych czasów, jak np. Julian Fałat, Józef Pankiewicz, Maksymilian Gierymski czy bracia Henryk i Ksawery Pillati. "Chcieliśmy zaakcentować piękno tamtych obrazów, oraz przypomnieć współczesnym mieszkańcom postaci ich twórców - wybitnych, a dziś nieco zapomnianych artystów" - dodaje Pęzińska.
Na rycinach, zwiedzający będą mogli przyjrzeć się życiu miasta i jego mieszkańców, oraz przemianom jakie dokonywały się wtedy w Warszawie. Zwiedzający zobaczą więc np. bal w sali ratusza, renowację kolumny Zygmunta, oraz roboty kanalizacyjne na ulicy Marszałkowskiej.
"To był czas dynamicznego rozwoju stolicy. W roku 1875, prezydentem Warszawy został rosyjski generał, Sokrates Starynkiewicz, który rozpoczął zakrojony na szeroką skalę program modernizacji miasta. Rozwijała sie kolej żelazna i żegluga na Wiśle. Przede wszystkim jednak, Starynkiewicz doprowadził do stworzenia sieci wodociągowo - kanalizacyjnej w mieście. Była to wielka kosztowna inwestycja i mieszkańcy nierzadko szydzili z niej, stąd na wystawie będą też rysunki satyryczne" - mówią organizatorzy.
Według organizatorów, na zaprezentowanych grafikach będzie można zobaczyć "dwa oblicza miasta" - z jednej strony modernizowanej na wzór europejski metropolii, a z drugiej - miasta często jeszcze nieróżniącego się bardzo od wsi. Dlatego na zgromadzonych na wystawie grafikach przedstawione będą np. żniwa na terenie dzisiejszego Rakowca, czy owce, pasące się na dzisiejszej ulicy Czerniakowskiej.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca sierpnia. (PAP)
maz/ ls/