2011-06-15 (PAP) - Dzieło Pietera Brueghela Młodszego „Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki” można od środy oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Pokazowi obrazu będą towarzyszyć spektakle wrocławskiego Teatru Ad Spectatores. Obraz Brueghela Młodszego, który na co dzień znajduje się w magazynach wrocławskiego Muzeum Narodowego, będzie można oglądać do 3 lipca – poinformowała PAP rzeczniczka placówki, Anna Kowalów.
Według przeprowadzonej w 2002 r. analizy dendrologicznej, dąb na którym artysta namalował obraz pochodzi z doliny Mozy w Belgii i został ścięty w 1586 r.
„Obecna prezentacja jest zapowiedzią stałej wystawy malarstwa europejskiego, która otwarta zostanie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 2012 r.” - wyjaśniła rzeczniczka.
Prezentacji dzieła Brueghela Młodszego będą towarzyszyć dwa spektakle przygotowane przez wrocławski Teatr Ad Spectatores. Pierwszy to „Pejzaż zimowy Brueghela Młodszego”. „Będzie to godzinne działanie inscenizacyjne zawierające elementy żywego planu, żywej muzyki oraz elementów świetlnych, zainspirowanym treścią i legendą obrazu” – tłumaczy dyrektor teatru Maciej Masztalski.
Druga inscenizacja nosi tytuł „Vincenzo Peruggia +40 000 do tyłu - tajemnica kradzieży stulecia+”. Jej tłem jest Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju, który odbył się w 1948 r. we Wrocławiu.
„Obecny na sali gość specjalny kongresu, Pablo Picasso otrzymuje od dygnitarzy słynny obraz oraz egzemplarz powieści Zofii Nałkowskiej. W tym samym czasie młody Stanisław Lem postanawia dokonać zuchwałej kradzieży obrazu (...) Brawurowy rabunek postanawia udaremnić zdolna poetka dorabiająca w muzealnej szatni, pomagać jej będzie ambitny portier, którego marzeniem jest kariera w filmie. Co zrobi pracujący w ochronie Muzeum siedemnastoletni Michaił Gorbaczow i co go łączy z portierem? Czy Zofia Nałkowska zatańczy flamenco z miłości? Dlaczego Bierut próbował pobić Gomułkę? Czy Lem napisał "Sto lat samotności"? Czy Wisława Szymborska powstrzyma rabunek stulecia?” - piszą o fabule spektaklu organizatorzy. (PAP)
pdo/ ls/