2011-06-09 (PAP) - Od połowy do końca czerwca br. w muzeum etnograficznym w Ochli będzie można oglądać wystawę litografii stworzonych przez Marca Chagalla, jednego z czołowych przedstawicieli kubizmu – podał PAP Damian Danak z Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli.
Marc Chagall miał niezwykłe wyczucie światła i koloru. „W mojej sztuce dodaję regułom impresjonizmu i kubizmu wymiaru psychologicznego” - mówił artysta o swoich kompozycjach.
Chagall był przekonany, że podczas drugiej wojny światowej cierpienie ofiarom zadali ludzie nieznający Biblii. Stworzył więc Biblię w obrazach, aby poprzez łatwiejsze w odbiorze wrażenia wizualne mogli odkryć i zrozumieć jej przesłanie.
Marc Chagall urodził się w 1887 roku w Łoźnie koło Witebska w rosyjskiej rodzinie chasydów. Był czołowym przedstawicielem kubizmu i internacjonalizmu w malarstwie. Pierwsze znaczące dzieło stworzył w 1908 roku; był to obraz inspirowany sztuką ludową pt „Śmierć”.
W 1910 r., Chagall wyjechał do Paryża gdzie związał się ze środowiskiem awangardowych artystów skupionych w dzielnicy Montparnasse. W 1914 roku Chagall wystawił swoje prace w galerii Der Sturm w Berlinie. W tym samym roku wrócił do Rosji, gdzie przebywał do roku 1922.
W latach dwudziestych XX wieku wyjechał do Berlina, a potem do Francji, gdzie zamieszkał na stałe. W 1941 roku wyjechał do USA gdzie mieszkał przez okres wojenny.
Po powrocie do Francji zmienił nieco styl swoich obrazów – odszedł od geometrycznej formy, wykonywał też więcej prac monumentalnych jak witraże czy malowidła ścienne. Ponadto tworzył scenografię i kostiumy, zajmował się rzeźbą, ceramiką, litografią. Marc Chagall zmarł w 1985 w Saint-Paul-de-Vence we Francji. (PAP)
mmd/ mlu/