Religia

26.05.2019

1 czerwca młodzi spotkają się na Polach Lednickich

Pod hasłem „Wiesz, że Cię kocham” młodzi z całej Polski i spoza kraju zgromadzą się w sobotę, 1 czerwca na Polach Lednickich na 23. Spotkaniu Młodych Lednica 2000.

Hasło tegorocznego spotkania jest nawiązaniem do słów Jana Pawła II: "Człowiek jest mocny wtedy, kiedy wie, że jest kochany".

Według duszpasterza wspólnoty lednickiej o. Wojciecha Prusa, tegoroczna Lednica ma być "zachwytem nad skarbami, które ofiarowuje Kościół – nad spowiedzią i Eucharystią". Dodał, że "są to dwa sakramenty, w których Chrystus do każdego z nas mówi: kocham cię!".

Tegorocznemu spotkaniu modlitewnemu towarzyszą też słowa Jana Pawła II z pielgrzymki do Polski w 1987 r. Papież mówił wówczas do młodych, że "muszą być mocniejsi niż warunki, w których przyszło im żyć”, wskazując przy tym na Eucharystię jako środek dający siłę do pokonywania trudności życia codziennego.

Wszyscy uczestnicy tegorocznej Lednicy mają dostać specjalną, posrebrzaną pieczęć nawiązującą do przymierza człowieka z Bogiem, przewodnik po sakramencie pokuty i pojednania pt. "Poznaj moje serce – lednicka droga do spowiedzi" oraz świecę – symbol światła i pokoju.

W tym roku młodzi ludzie będą się w szczególny sposób modlić za swoich księży; wyciągną nad nimi ręce i będą się modlili o dobrych spowiedników. Kapłani goszczący na Polach Lednickich otrzymają białe stuły. Siostry zakonne otrzymają kaganki, "aby móc rozświetlać światłem Chrystusa wszystkie miejsca, gdzie poprowadzi je Duch Święty".

Wygodny dojazd i powrót na Pola Lednickie mają zapewnić przewoźnicy kolejowi; 1 i 2 czerwca na stacji Lednogóra zatrzyma się w sumie kilkanaście pociągów. Specjalny skład, którym w nocy z soboty na niedzielę uczestnicy będą mogli wrócić ze spotkania, uruchomią Koleje Wielkopolskie.

Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 r. Gromadzą od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. uczestników. Punktem kulminacyjnym i zwieńczeniem każdego spotkania jest przejście uczestników przez Bramę Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa.

W ubiegłorocznej Lednicy wzięło udział około 85 tys. pielgrzymów. Jednym z gości wydarzenia był prezydent Andrzej Duda. Poza organizowanymi od 1997 r. Ogólnopolskimi Spotkaniami Młodych Lednica 2000, na Polach Lednickich odbywają się także spotkania innych grup, w tym Lednica Dziecka, Lednica Seniora albo Lednica Motocyklisty.

Do tej pory spotkania młodych zgromadziły pod Bramą Rybą ponad 2 mln uczestników. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL