W tym roku 46. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Lublanie w Słowenii od 28 grudnia 2023 r do 1 stycznia 2024 r. Rejestracja uczestników indywidulanych i uzupełnianie list uczestników grupowych mija 1 grudnia – poinformowała wspólnota z Taizé.
Od 1978 r. bracia z Taizé – wspólnota założona przez brata Rogera w 1940 r. – organizują na przełomie mijającego i nadchodzącego roku w różnych miastach Europy spotkania młodych ludzi z całego kontynentu w ramach Pielgrzymki Nadziei przez Ziemię. Coroczne wydarzenie ma przybliżać do siebie młodych Europejczyków dzięki wspólnym modlitwom, spotkaniom dyskusyjnym w małych grupach, a także warsztatom poświęconym kwestiom religijnym, kulturalnym i społecznym.
Spotkania europejskie przeznaczone są dla ludzi w wieku od 18 do 35 lat.
W tym roku 46. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Lublanie w Słowenii i będzie trwało od czwartku 28 grudnia 2023 r. do poniedziałku 1 stycznia 2024 r.
"Uczestnicy spotkania będą przyjęci albo przez mieszkańców miasta i pobliskich miejscowości, albo w miejscach wspólnego zakwaterowania, np. w salach parafialnych, szkolnych lub w salach gimnastycznych. Wszyscy muszą zabrać ze sobą materac turystyczny i śpiwór, aby móc spać na podłodze" – podano w komunikacie.
Poinformowano, że "orientacyjny udział w kosztach dla młodych Polaków wyniesie 80 euro, zaś dla osób odpowiedzialnych za grupy, które prowadzą działalność zawodową pozwalającą im na większy wkład, zaproponowano 120 euro". "Tę samą sumę składają osoby, które przyjadą 26 grudnia" – czytamy w komunikacie.
Wyjaśniono, że proponowana suma pokrywająca koszty wyżywienia, przejazdów na miejscu, wynajęcia i wyposażenia miejsc spotkań, a także inne koszty organizacyjne nie jest identyczna dla wszystkich uczestników. "Przy jej ustalaniu bracia brali pod uwagę koszty utrzymania w różnych krajach" – zastrzegli.
Poinformowano, że termin zakończenia przyjmowania zgłoszeń upływa 1 grudnia. Osoby niepełnosprawne powinny były zostać zgłoszone przed 1 listopada, aby był czas na znalezienie dla nich odpowiedniego zakwaterowania.
Wspólnota z Taizé, założona przez brata Rogera w 1940 r., liczy ponad stu braci różnej narodowości, katolików i pochodzących z różnych Kościołów protestantów, związanych ślubami zakonnymi składanymi na całe życie.
Taizé odwiedzają również zwierzchnicy Kościołów. Wspólnota gościła m.in. papieża Jana Pawła II, patriarchę Konstantynopola Bartłomieja, metropolitów prawosławnych, arcybiskupów Canterbury i wielu biskupów oraz innych duchownych katolickich, prawosławnych i protestanckich z różnych stron świata. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/