Kultura i sztuka po 1989 roku

29.04.2018

1 maja „Work it out” - wspólny taniec w industrialnym otoczeniu

Skansen maszyn parowych rzy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Źródło: Zabytkowa Kopalnia Srebra Skansen maszyn parowych rzy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Źródło: Zabytkowa Kopalnia Srebra

1 maja w ponad 30 zabytkach techniki w Europie odbędzie się impreza pt. „Work it out” - wspólny taniec w industrialnej scenerii. Muzycznym tłem będzie „Oda do radości” w elektroniczne aranżacji. Układu można nauczyć się, korzystając z instruktażowego filmu w internecie.

„Work it out” to inicjatywa Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH). Spotkania taneczne odbędą się w czterech obiektach w Polsce. Ich celem jest zachęcenie, zwłaszcza młodych ludzi, do dbania o przemysłowe dziedzictwo.

Tancerze, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, będą wykonywać układ w rytm elektronicznej wersji „Ody do radości”, w aranżacji przygotowanej przez Paula Fangera i Paula Ostareka - dwóch siedemnastoletnich muzyków. Inspiracją dla choreografii, przygotowanej przez Hai Truonga ze studia tańca Groove Dance, była powtarzalność ruchów wykonywanych przez robotników.

Jednym z miejsc, w których odbędzie się „Work it out”, jest Skansen Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Każdy, kto chce wziąć w tym wydarzeniu, może wejść na stronę kopalniasrebra.pl, gdzie znajdują się informacje organizacyjne, teledysk i film instruktażowy.

„Motyw tańca w obiekcie poprzemysłowym ma zachęcić, szczególnie młode osoby, do większej dbałości o to dziedzictwo, które jest przecież naszym dobrem wspólnym, a także przekonywać, że miejsca te warto odwiedzać” - podkreślił wiceszef Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) Zbigniew Pawlak.

„Dzięki wydarzeniu kultura industrialna odrodzi się w zupełniej nowej postaci nie tylko dla samych tancerzy, ale również dla publiczności. Zabytki techniki wypełnią się radością tańczących ludzi. Obiekty dziedzictwa kulturowego zmienią się w miejsca wspólnego przeżywania pozytywnych emocji kreowanych poprzez rytm i ruch inspirowany pracą maszyn” - zachęca Grzegorz Rudnicki ze.

Próby z trenerami rozpoczną się o godzinie 13.30. Wielki finał zaplanowano na godz. 15. Tancerzy, którzy otrzymają specjalne czapki z logo „Work it out”, filmować będzie kamera. Z nakręconego materiału powstanie specjalny teledysk, który będzie promowany w całej Europie.

Zarządzające obiektem Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej proponuje w tym dniu więcej atrakcji. Już od samego rana na terenie Skansenu Maszyn Parowych odbędzie się pierwsza w tym sezonie odsłona popularnych w Tarnowskich Górach śniadań na polanie.

Przybywając do skansenu będzie można nie tylko skosztować lokalnych specjałów czy przejechać się kolejką wąskotorową, ale także wziąć udział w zajęciach ruchowych. W programie są również pokazy, gry i animacje dla dzieci, gimnastyka oraz czytanie bajek o tematyce industrialnej, które poprowadzą pracownicy Miejskiej Biblioteki w Tarnowskich Górach. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL