1 maja w ponad 30 zabytkach techniki w Europie odbędzie się impreza pt. „Work it out” - wspólny taniec w industrialnej scenerii. Muzycznym tłem będzie „Oda do radości” w elektroniczne aranżacji. Układu można nauczyć się, korzystając z instruktażowego filmu w internecie.
„Work it out” to inicjatywa Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH). Spotkania taneczne odbędą się w czterech obiektach w Polsce. Ich celem jest zachęcenie, zwłaszcza młodych ludzi, do dbania o przemysłowe dziedzictwo.
Tancerze, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, będą wykonywać układ w rytm elektronicznej wersji „Ody do radości”, w aranżacji przygotowanej przez Paula Fangera i Paula Ostareka - dwóch siedemnastoletnich muzyków. Inspiracją dla choreografii, przygotowanej przez Hai Truonga ze studia tańca Groove Dance, była powtarzalność ruchów wykonywanych przez robotników.
Jednym z miejsc, w których odbędzie się „Work it out”, jest Skansen Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Każdy, kto chce wziąć w tym wydarzeniu, może wejść na stronę kopalniasrebra.pl, gdzie znajdują się informacje organizacyjne, teledysk i film instruktażowy.
„Motyw tańca w obiekcie poprzemysłowym ma zachęcić, szczególnie młode osoby, do większej dbałości o to dziedzictwo, które jest przecież naszym dobrem wspólnym, a także przekonywać, że miejsca te warto odwiedzać” - podkreślił wiceszef Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) Zbigniew Pawlak.
„Dzięki wydarzeniu kultura industrialna odrodzi się w zupełniej nowej postaci nie tylko dla samych tancerzy, ale również dla publiczności. Zabytki techniki wypełnią się radością tańczących ludzi. Obiekty dziedzictwa kulturowego zmienią się w miejsca wspólnego przeżywania pozytywnych emocji kreowanych poprzez rytm i ruch inspirowany pracą maszyn” - zachęca Grzegorz Rudnicki ze.
Próby z trenerami rozpoczną się o godzinie 13.30. Wielki finał zaplanowano na godz. 15. Tancerzy, którzy otrzymają specjalne czapki z logo „Work it out”, filmować będzie kamera. Z nakręconego materiału powstanie specjalny teledysk, który będzie promowany w całej Europie.
Zarządzające obiektem Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej proponuje w tym dniu więcej atrakcji. Już od samego rana na terenie Skansenu Maszyn Parowych odbędzie się pierwsza w tym sezonie odsłona popularnych w Tarnowskich Górach śniadań na polanie.
Przybywając do skansenu będzie można nie tylko skosztować lokalnych specjałów czy przejechać się kolejką wąskotorową, ale także wziąć udział w zajęciach ruchowych. W programie są również pokazy, gry i animacje dla dzieci, gimnastyka oraz czytanie bajek o tematyce industrialnej, które poprowadzą pracownicy Miejskiej Biblioteki w Tarnowskich Górach. (PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ itm/