Kultura i sztuka po 1989 roku

19.07.2014 aktualizacja 18.07.2016

100 tys. osób zwiedziło już Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II

Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Fot. PAP/J. Bednarczyk Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Ponad 100 tys. osób zwiedziło Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach w ciągu trzech miesięcy od otwarcia po modernizacji – poinformowała PAP rzecznik placówki Maria Budzińska.

Zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania pracowników placówki. „Zakładaliśmy, że kolejne grupy będą rozpoczynały zwiedzanie co 25 minut. Aby sprostać zapotrzebowaniu obecnie wchodzą one co 10 minut. Każdego dnia ekspozycję ogląda 1,1-1,3 tys. osób” – powiedziała Maria Budzińska.

Zdaniem wicedyrektora Muzeum Michała Jakubczyka popularność placówki bierze się stąd, że nie mija fascynacja Janem Pawłem II. „On jest wielką postacią, którą ludzie mają w pamięci” – podkreślił.

Maria Budzińska zaznaczyła też, że muzeum znajduje się w miejscu, w którym papież-Polak się urodził. „Zwiedzający bardzo wzruszają się zwłaszcza w pokojach dawnego mieszkania Wojtyłów. Często płaczą dotykając mebli i wyposażenia. Emocje biorą górę również w sali poświęconej zamachowi oraz w finale ekspozycji, która opowiada o przemijaniu” – powiedziała.

Wśród zwiedzających było wiele osób, które współpracowało z Janem Pawłem II. Wadowickie muzeum odwiedzili m.in. abp Renato Boccardo, prałat Paweł Ptasznik, osobisty fotograf Arturo Mari, a także autor najpopularniejszej biografii papieża George Weigel.

Muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 roku urodził się Karol Wojtyła. Od 1984 roku w budynku istnieje muzeum papieża, które należy do archidiecezji krakowskiej.

Jego przebudowa rozpoczęła się w 2010 r. Ponownie otwarte zostało wiosną bieżącego roku. Nowa ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest dwupokojowe mieszkanie Wojtyłów. To pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie. W muzeum zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów oraz osobiste rzeczy papieża. Wśród eksponatów jest pistolet, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II. (PAP)

szf/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL