Kultura i sztuka po 1989 roku

08.05.2019

11. Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad” od poniedziałku w Radomiu

Panele, wykłady, spektakle, koncerty i promocje książek poświęconych tematyce żydowskiej odbędą się w ramach 11. Spotkań z Kulturą Żydowską "Ślad", które rozpoczynają się w poniedziałek w Radomiu.

W pierwszym dniu Spotkań z Kulturą Żydowską przypomniana zostanie sylwetka pochodzącego z Radomia publicysty i obrońcy w sprawach sądowych ofiar nazizmu Edwarda Kossoya (1913-2012). Mieszkający w Genewie pisarz chętnie wracał do swojego rodzinnego miasta; był absolwentem IV LO w Radomiu, fundował stypendia dla zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin, był darczyńcą Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

"Zaplanowaliśmy wycieczkę po Radomiu śladami Edwarda Kossoya i pokaz filmu +Ja, mój tata i nasza żydowska historia+ oraz spotkanie z reżyserem obrazu Andrzejem Sapiją" – zapowiedziała na środowej konferencji prasowej dyr. Ośrodka Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska w Radomiu Renata Metzger. Placówka ta jest głównym organizatorem Spotkań z Kulturą Żydowską.

Istotnymi punktami "Śladu" będą panele dyskusyjne i wykłady. W panelu "Stosunki polsko-żydowskie. Szanse i zagrożenia" wezmą udział m.in. dr historii z uniwersytetu w Tel Awiwie Idit Gil i dr Tomasz Domański z Instytutu Pamięci Narodowej. O tym, jak uczyć o polsko-żydowskiej historii mowa będzie na spotkaniu z udziałem nauczycieli oraz potomków dawnych radomskich Żydów zaangażowanych w projekty związane ze wspólnym dziedzictwem historycznym.

Odbędzie się też wykład Edith Chomentowski z Paryża o jej ojcu, pochodzącym z Radomia malarzu Dawidzie Garfinkielu. W ramach "Śladu" zaplanowano również promocje kilku publikacji o tematyce żydowskiej. Będzie to m.in. książka radomianina Marcina Kępy "Balkony. Siedem opowieści o żydowskim Radomiu" i drugie, rozszerzone wydanie albumu o radomskich Żydach "Beit Radom/Dom Radom". Podczas "Śladu" zaprezentowane zostanie specjalne wydanie Radomskich Studiów Humanistycznych poświęconych tematyce żydowskiej. Wśród zamieszczonych w publikacji artykułów jest m.in. tekst o twórczości Bernarda Gotfryda, urodzonego w Radomiu amerykańskiego pisarza i fotografa polsko-żydowskiego pochodzenia; artykuły o pracy kobiet w getcie radomskim, o dziejach spółdzielczości żydowskiej, o krawcach żydowskich i o tzw. skarbie żydowskim, odnalezionym w Radomiu i przechowywanym w miejscowym muzeum.

W ramach Spotkań z Kulturą Żydowską odbędzie się także uroczystość "Pamięć", z udziałem naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha; na cmentarzu żydowskim w Radomiu umieszczone zostaną fragmenty macew, które niedawno odnaleziono w trakcie rozbiórki starego domu.

11. Spotkania z Kulturą Żydowską odbędą się 13-19 maja. W programie znajdą się także spektakle, wystawy, koncerty muzyki żydowskiej. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL