Kultura i sztuka po 1989 roku

12.05.2019

15 mln zł kosztowało odrestaurowanie klasztoru OO. Franciszkanów w Kaliszu

15 mln zł kosztowało odrestaurowanie klasztoru OO. Franciszkanów w Kaliszu. W niedzielę odbyło się uroczyste poświęcenie kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika po remontach.

Poświęcenie odbyło się w niedzielę podczas uroczystości odpustowej ku czci patrona kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Mszy przewodniczyli biskup pomocniczy diecezji kaliskiej ks. Łukasz Buzun oraz o. Wiesław Pyzio, prowincjał franciszkanów warszawskiej prowincji Matki Bożej Niepokalanej.

Na remont i odrestaurowanie kościoła wydano prawie 15 mln zł, z czego 9 mln złotych pochodziło ze środków unijnych. Część środków to dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, budżetu Kalisza i środki własne klasztoru. „Jeszcze drugie tyle potrzeba na dokończenie prac remontowych” – powiedział podczas uroczystości gwardian kaliskiego klasztoru o. Waldemar Ułanowicz.

Podczas uroczystej mszy przypomniał, że prace remontowe i konserwatorskie rozpoczęto jesienią 2017 r. Zaczęto od restauracji elementów drewnianych, takich jak np. ołtarz główny, ambona w kształcie łodzi, organy, balustrady, krzyże i obrazy. Przeprowadzono też osuszenie oraz izolację fundamentów kościoła i klasztoru.

O. Ułanowicz powiedział, że świątynia pięknieje „ale jeszcze potrzeba pracy przy ołtarzach bocznych. Jeśli nam czegoś niedużo brakuje, to resztę dośpiewamy, ale teraz trzeba nam trochę więcej” – zaapelował gwardian.

Obecna na uroczystości poseł PiS Joanna Lichocka, która zaangażowała się w pomoc przy pozyskaniu funduszy ministerialnych powiedziała, że „jest bardzo szczęśliwa", "Praca poselska polega również na takich dziełach, udało nam się razem z kolegami oraz ze wszystkimi ludźmi dobrej woli wesprzeć świątynię” - dodała.

„To jest nasze wielkie kulturowe dziedzictwo, którego nikt nie jest nam w stanie wyrwać z serc. Będziemy starać się, żeby dalej do Kalisza płynęły środki na konserwację kolejnych odkrywanych zabytków naszej wiary i kultury, będziemy starać się przywracać tej świątyni należny jej blask” - powiedziała parlamentarzystka PiS.

Lichocka podkreśliła że „cieszy się, że w ministerstwie kultury wszyscy ministrowie, włącznie z wicepremierem Piotrem Glińskim, wiedzą o odkrytym fresku św. Krzysztofa, który trzeba koniecznie ratować. Nasze dziedzictwo i polską wiarę trzeba eksponować jak najpiękniej” – powiedziała.

Prezydent Kalisza Krystian Kinastowki podziękował gwardianowi kaliskiego klasztoru za trud włożony w przygotowanie projektu i pozyskanie funduszy na remont świątyni.

„Dzięki temu możemy cieszyć się nie tylko odnowionymi wnętrzami, ale również podziwiać historyczną kolorystykę oraz wizerunek św. Krzysztofa, skryty przez stulecia pod starszymi warstwami malarskimi” – powiedział prezydent.

W trakcie trwających prac konserwatorskich w lutym 2018 r. odkryto malowidło o wysokości 16 m z przełomu XIII/XIV wieku, przedstawiające św. Krzysztofa z dzieciątkiem na ręku i z kwitnącą lilią. Polichromia wykonana jest na gotyckim tynku o grubości 2 mm, przez który widać cegłę. Przed odsłonięciem pokrywał ją tynk o grubości ok. 1 cm i kilkanaście warstw farby olejnej. To nie jedyne odkrycie podczas prac konserwatorskich. W grudniu 2018 r. na ścianie przy wejściu do kaplicy Męki Pańskiej konserwatorzy natrafili na fresk z XIV w. przedstawiający kobiecą postać.

„To kobieta w sukni pomarańczowej, ma czerwone korale. Nie ma twarzy, tylko są usta. Kobieta trzyma kościół w swoich rękach, wygląda, jakby podawała kościół drugiej osobie” – powiedział o. Waldemar Ułanowicz.

Kaliski klasztor jest jednym z najważniejszych miejsc dla franciszkanów w Polsce, po Wrocławiu i Krakowie. Kościół franciszkański jest najstarszą świątynią zakonną w Kaliszu. Ufundowany został w 1256 r. przez księżnę Jolantę, wkrótce po kanonizacji św. Stanisława biskupa w Asyżu. W 1257 r. książę kaliski Bolesław Pobożny na miejscu kościoła drewnianego rozpoczął budowę murowanego, do którego w tym samym roku sprowadził zakonników z Krakowa.

W 1339 r. Kazimierz Wielki otoczył klasztor murem fortecznym oraz dokonał gruntownej przebudowy kościoła z typu bazylikowego na halowy. Pożary w roku 1537 i w 1559 zniszczyły klasztor.

Gruntowną restaurację wnętrza kościoła przeprowadzono w latach 1964-1966.(PAP)

autor: Ewa Bąkowska

bak/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL