W ostatnich czasach na aukcjach pojawia się sporo dzieł najwybitniejszego polskiego symbolisty Jacka Malczewskiego, a jego obrazy osiągają wysokie ceny – mówi z okazji obchodzonej w piątek 169. rocznicy urodzin malarza Ilona Pulnar-Duszyk z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Malarstwo Malczewskiego ma wierną rzeszę wielbicieli. "Niektórzy – jak obserwuję to to po gościach naszego muzeum - specjalnie na przykład znad morza, przyjeżdżają do Radomia, żeby zobaczyć naszą kolekcję dzieł Malczewskiego. Są też tacy, którzy jeżdżą od wystawy do wystawy i śledzą wystawiennictwo związane z tym artystą" – zaznaczyła Pulnar-Duszyk.
Chlubą radomskiego muzeum jest czwarta w kraju pod względem wielkości kolekcja prac Jacka Malczewskiego, który 169 lat temu urodził się w Radomiu. Muzeum od wielu lat gromadzi prace i pamiątki związane z urodzonym w tym mieście artystą. W 1925 r. Rada Miasta kupiła od Malczewskiego do sali posiedzeń tryptyk "Mój pogrzeb" i obraz "Autoportret". Dzieła te zapoczątkowały kolekcję obrazów Malczewskiego w Radomiu. Obecnie liczy ona około 50 obrazów olejnych, 10 akwarel, ponad 50 rysunków, 2 szkicowniki oraz obszerne archiwum rodzinne, na które składają się cenne dokumenty, dyplomy, zdjęcia i listy.
Od kilkunastu lat w radomskim "Malczewskim" oglądać można stałą wystawę twórczości malarza. Wśród eksponatów są prace będące własnością placówki, jak i te oddane w depozyt przez prywatnych kolekcjonerów. Wśród prezentowanych dzieł znajdują się m.in. słynne obrazy: "Autoportret z muzą" i "Zatruta studnia z autoportretem" oraz szereg portretów członków rodziny i znajomych artysty.
"Fenomen twórczości Malczewskiego polegał na jego warsztacie malarskim, na tym co, starał się pokazywać na swoich obrazach" – powiedziała PAP przedstawicielka radomskiego muzeum. Zaznaczyła, że nieodłączną częścią obrazów Malczewskiego są symbole ugrupowane wokół motywów z mitologii greckiej czy rzymskiej. Widoczne w jego twórczości są też motywy biblijne, sporo jest inspiracji folklorem. "Możemy na jego obrazach zobaczyć np. zapaskę z regionu radomskiego, co dla naszego regionu jest bardzo istotne” – podkreśliła Pulnar-Duszyk. Innym motywem, który często pojawiał się w twórczości Malczewskiego, są nawiązania do poezji romantycznej, głównie twórczości Juliusza Słowackiego.
Pulnar-Duszyk zauważyła, że w ostatnich czasach na aukcjach pojawia się sporo dzieł najwybitniejszego polskiego symbolisty Jacka Malczewskiego, a jego obrazy osiągają wysokie ceny. Niedwano do ekspozycji stałej Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie trafił obraz Malczewskiego "Rzeczywistość". Dzieło, które w grudniu 2022 r. zostało warunkowo sprzedane na aukcji za 17 mln zł, zabezpieczyła w ten sposób prokuratura. Ministerstwo kultury miało wątpliwości dotyczące wywiezienia obrazu w latach 50. z Polski do Niemiec. Nie figuruje on w rejestrach dzieł skradzionych podczas wojny i nigdy nie był w zbiorach publicznych.
Jacek Malczewski to jeden z najwybitniejszych polskich symbolistów. Urodził się 14 lipca 1854 roku w Radomiu, z którym od pokoleń związana była jego rodzina. Od 1837 roku Malczewski studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (dwa lata pod kierunkiem Jana Matejki). Później wyjeżdżał do Francji, Włoch i Monachium. Całe swoje dorosłe życie związał jednak z Krakowem. Był bardzo cenionym artystą. W Radomiu na kilka lat przed śmiercią malarza jego imieniem nazwano jedną z ulic. Pięćdziesięciolecie pracy twórczej artysty w 1925 roku uczczono wystawami w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Lwowie. Zmarł 8 października 1929 roku, na dwa lata przed śmiercią utraciwszy wzrok. Został pochowany na Skałce w Krakowie. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ dki/