18 prac wpłynęło w konkursie na koncepcję pomnika, który będzie w Białymstoku upamiętniał zmarłego sześć lat temu Władysława Bartoszewskiego. To pomysł wybrany do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2021 r.
Pomnik ma stanąć w centrum miasta, na moście zlokalizowanym między Placem im. Andrzeja Piotra Lussy a Pałacem Branickich; blisko rok temu zgodę na to dali radni miejscy.
"Intencją upamiętnienia jest zachowanie pamięci o prof. Władysławie Bartoszewskim, który był więźniem obozu niemieckiego Auschwitz, żołnierzem AK, uczestnikiem powstania warszawskiego, działaczem opozycji antykomunistycznej, historykiem, dyplomatą oraz przeciwnikiem dwóch totalitaryzmów: nazistowskiego i komunistycznego. Konsekwentnie prezentowane przez niego poglądy w zakresie poszukiwania płaszczyzn dialogu i wzajemnego szacunku ludzi o różnych przekonaniach, powodowały, że jego działalność miała istotną rangę polityczną nie tylko w kraju, ale również na arenie stosunków międzynarodowych" - głosi uzasadnienie do podjętej wtedy uchwały.
Potem projekt był jednym ze zgłoszonych do budżetu obywatelskiego na 2021 roku i - decyzją białostoczan - znalazł się w grupie pomysłów wybranych do realizacji.
Magistrat ogłosił konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny na opracowanie koncepcji projektowej pomnika. Do udziału zaproszono blisko czterdziestu uczestników. Jak wynika z informacji uzyskanych przez PAP w Urzędzie Miejskim w Białymstoku, w wyznaczonym terminie wpłynęło osiemnaście prac, które podlegać będą ocenie, zgodnie z konkursowym regulaminem.
Zwycięzca ma być znany do końca kwietnia. Autor najlepszego projektu dostanie 15 tys. zł nagrody i zostanie zaproszony do negocjacji w sprawie opracowania szczegółów pomnika.
Ma się na nim znaleźć tablica memoratywna z inskrypcją: "+Warto być przyzwoitym+. Władysław Bartoszewski 19.02.1922 – 24.04.2015 historyk, pisarz, dyplomata, więzień niemieckiego obozu Auschwitz, działacz opozycji antykomunistycznej, minister spraw zagranicznych, sprawiedliwy wśród narodów świata, kawaler Orderu Orła Białego, nie milczał i nie był obojętny".
Maksymalny, planowany przez magistrat koszt budowy (wraz z pracami dodatkowymi, takimi jak oświetlenie, prace brukarskie czy porządkowe), sięga 360 tys. zł.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ amac/