234 placówki - muzea, galerie, biblioteki, teatry i inne instytucje - wezmą udział w tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie, która odbędzie się 17 maja. Wśród instytucji, które po raz pierwszy uczestniczą w Nocy Muzeów, jest m.in. Polska Agencja Prasowa.
"Już po raz 11 warszawiacy będą mogli podczas Nocy Muzeów odwiedzać stołeczne instytucje kultury, ale nie tylko - wśród placówek, które w tę noc otworzą się dla zwiedzających są także Komenda Główna Policji, ambasady, kancelaria premiera, Belweder, Pałac Prezydencki, Sejm i Senat, kościoły, szkoły, stacja filtrów na Koszykowej, fabryka Wedla, Bank Gospodarstwa Krajowego, Centrum Nauki Kopernik a także mój własny gabinet. Noc Muzeów to czas, gdy w szczególny sposób odczuwamy wspólnotę pomiędzy warszawiakami, ale też moment, gdy każdy z mieszkańców stolicy może się poczuć turystą w rodzinnym mieście" - mówiła podczas środowej konferencji prasowej prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Polska Agencja Prasowa, która w Nocy Muzeów weźmie udział po raz pierwszy, zaprasza tej nocy do budynków dawnej Drukarni Naukowo-Technicznej na ul. Mińskiej 65, gdzie w postindustrialnych wnętrzach będzie można m.in. oglądać wystawę "25 lat polskich przemian" w kadrze fotoreporterów PAP. Wystawa otwarta zostanie w czerwcu, podczas Nocy Muzeów będzie ją można oglądać przedpremierowo.
Polska Agencja Prasowa, która w Nocy Muzeów weźmie udział po raz pierwszy, zaprasza tej nocy do budynków dawnej Drukarni Naukowo-Technicznej na ul. Mińskiej 65, gdzie w postindustrialnych wnętrzach będzie można m.in. oglądać wystawę "25 lat polskich przemian" w kadrze fotoreporterów PAP. Wystawa otwarta zostanie w czerwcu, podczas Nocy Muzeów będzie ją można oglądać przedpremierowo. Zorganizowana zostanie także "Uliczka PRL-u" na której będzie można zajrzeć do Pewexu, napić się wody z ulicznego saturatora, obejrzeć samochody z epoki i zagrać w podwórkowe gry.
Podczas Nocy Muzeów do późnych godzin nocnych otwarte będą niemal wszystkie warszawskie Muzea - od Narodowego przez Muzeum Fryderyka Chopina, Karykatury, Literatury, Łazienki Królewskie, Sztuki Nowoczesnej, Techniki i Przemysłu po niewielkie, niedawno powstałe Muzeum Ordynariatu Polowego. W Arkadach Kubickiego odbywać się będą koncerty jazzowe i wystawy na temat historii jazzu w Polsce, Dowództwo Garnizonu Warszawa zaprasza na zwiedzanie wnętrza Grobu Nieznanego Żołnierza, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - na pokaz metod walki z przestępczością. W Muzeum Historii Żydów Polskich zaplanowano zwiedzanie wystawy "Warszawa Warsze", wykłady, projekcje filmów żydowskich reżyserów a także "Spektakl Muranowski" z udziałem mieszkańców Muranowa.
Noc Muzeów to nie tylko zwiedzanie - organizatorzy przygotowali też wiele imprez terenowych. Już od godziny 11-tej 17 maja na placu Defilad odbędzie się pokaz zabytkowych autobusów, które następnie przejadą przez miasto w paradzie. O 21 pod Mostem Gdańskim od strony Pragi rozpocznie się spacer z pochodniami brzegiem Wisły po łęgach rzeki. Podczas Nocy Muzeów będzie też można zwiedzać Ogród Botaniczny UW.
W poprzednich Nocach Muzeów uczestniczyła Stołeczna Komenda Policji, tym razem zwiedzać będzie można Komendę Główną tej instytucji. Będzie można wejść do gabinetu Komendanta Głównego Policji, zapoznać się z umundurowaniem i wyposażeniem polskiej policji na przestrzeni XX wieku, odbędzie się pokaz musztry i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Chętni będą mogli zrobić sobie profesjonalny odcisk własnych linii papilarnych.
Aby ułatwić zwiedzającym przemieszczanie się po mieście podczas Nocy Muzeów uruchomionych zostanie 8 specjalnych linii autobusowych obsługiwanych częściowo przez zabytkowe pojazdy. Tego dnia wydłużone też zostaną godziny kursowania najpopularniejszych linii autobusowych i tramwajowych.
Pierwsza Noc Muzeów na świecie odbyła się w Berlinie w 1997 roku. W Polsce w 2003 roku zorganizował ją jako pierwszy Poznań; warszawska publiczność po raz pierwszy mogła wziąć udział w tym wydarzeniu rok później - w 2004 roku. Polskie edycje Nocy Muzeów odbywają się co roku w weekend w okolicy 18 maja, w tym dniu bowiem obchodzony jest od 1978 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów.
Lista zgłoszonych instytucji wraz z mapką dojazdu – autobusowego i rowerowego – będzie dostępna w formie kieszonkowego informatora. Pełny program z atrakcjami i wydarzeniami towarzyszącymi zgłoszonymi przez uczestników zostanie udostępniony na specjalnie przygotowanej stronie internetowej.
W ubiegłym roku w warszawskiej edycji wzięło udział ponad 200 instytucji - muzea, galerie, placówki kulturalne, związki wyznaniowe i parafie, instytucje administracji publicznej i samorządowej, policja, wojsko, teatry, kluby oraz wiele innych. W ramach stołecznej Nocy Muzeów placówki te odwiedziło blisko 200 tys. osób.
Warszawska Noc Muzeów podobnie jak w latach poprzednich zostanie organizowana jest w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. (PAP)
aszw/ abe/