Kultura i sztuka po 1989 roku

06.09.2019

27. Europejskie Dni Dziedzictwa pod hasłem „Polski splot”

Pod hasłem „Polski splot” już po raz 27. odbędą się w naszym kraju Europejskie Dni Dziedzictwa. W ciągu dwóch kolejnych weekendów 7-8 i 14-15 września organizatorzy zaplanowali około 700 wydarzeń w blisko 400 miejscowościach całej Polsce.

Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski powiedział na piątkowej konferencji prasowej w Łazienkach Królewskich, że "w dalszym ciągu w Polsce mamy niedobór wiedzy i brak jest cały czas świadomości społecznej dotyczącej tego, jak wiele obiektów zabytkowych mamy, jak wartościowe są to obiekty". "W Europejskich Dniach Dziedzictwa, chcemy o tym wszystkim przypominać, chcemy przywracać pamięć polskiego dziedzictwa czy dziedzictwa znajdującego się na terenie Polski" - dodał Skaldawski.

Poinformował, że w tym tematem przewodnim EDD jest hasło "Polski splot". "Co roku staramy się proponować takie hasło, które z jednej strony będzie bardzo pojemne, bardzo symboliczne, umożliwiające tak naprawdę każdemu chętnemu organizatorowi wpisać się w to hasło, a z drugiej strony co roku chcemy zwracać uwagę na różne aspekty dziedzictwa na różne wartości, które z tym dziedzictwem się łączą" - wyjaśnił dyrektor NID.

Jak mówił, "tegoroczne hasło nawiązuje i jest zbieżne z tym, co dzieje się i na co zwraca w tym roku, szczególną uwagę, program rządowy +Niepodległa+". "Hasło to ma nawiązywać czy też pokazywać ten czas budowania państwa polskiego, scalania państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości, ale my poprzez to hasło chcemy pokazywać, że Polska wtedy tworzona była, budowana nie tylko z trzech różnych organizmów państwowych, wcześniejszych trzech różnych zaborów, co w znacznej mierze było pewną bariera, pewnym problemem, który trzeba było wtedy przezwyciężyć, ale to, co zawsze było charakterystyczne dla naszego kraju, czyli ta bardzo duża różnorodność narodowa, etniczna, religijna. Chcemy pokazać, że właśnie to, jacy dzisiaj jesteśmy, że udało nam się bardzo wiele osiągnąć w naszej historii mimo wielu trudnych okoliczności, to między innymi efekt tego, że Polska jest konglomeratem różnych społeczności, wartości" - zwrócił uwagę Skaldawski.
 
Dyrektor NID podał, że tegoroczna inauguracją EDD organizowana jest we Wschowie. "To właśnie samorząd Wschowy zgłosił się do nas z chęcią, pomysłem, żeby właśnie tam organizować ogólnopolską inaugurację Europejskich Dni Dziedzictwa, zgłosił najciekawszy, najbardziej różnorodny, wszechstronny i bogaty program, stąd decyzja ministra kultury i dziedzictwa narodowego o organizowaniu ogólnopolskiej inauguracja właśnie we Wschowie" - podkreślił.

Dyrektor Biura Oświaty i Spraw Społecznych z Urzędu Miasta i Gminy Wschowa Dawid Gierkowski powiedział, że "nie ma miejsca na terenie Wschowy, nie ma ulicy na terenie Starego Miasta, na której coś by się nie działo". "I to od godzin wczesnoporannych, gdzie te przygotowania będą dobiegać końca do późnych godzin wieczornych. Ja mam nadzieję, że ten wysiłek organizacyjny, który został poniesiony przez wszystkich współpracujących w ramach zorganizowania tej ogólnopolskiej inauguracji będzie organizacyjnym sukcesem" - dodał.

Marta Małkus, prezes stowarzyszenia Czas A.R.T, powiedziała, że w ramach EDD we Wschowie zostały przygotowane wykłady, działania w otwartej przestrzeni, spotkania dla rodzin rozwijające kreatywność, innowacyjność. "Będą warsztaty manualne - mozaiki, tkackie, kaligrafii, graficzne, kukiełek będziemy po prostu bawić się, a jednocześnie na scenie będzie wtórować nam muzyka. Muzyka dotycząca dziedzictwa niematerialnego, tradycji ludowych - dwie kapele regionalne z Bukówca Górnego, drugi z Krzepielowa. Ale również występy i chóru miejscowego, chóru Cantate Deo ze Sławy" - wymieniała Małkus. Jak mówiła, we Wschowie będą "rycerze, gra miejska, będzie instalacja artystyczna +Atlas i muzyka na żywo+ – Dawida Gąsiorka, więc bardzo dużo wydarzeń".

Dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski podkreślił, że "program Europejskich Dni Dziedzictwa jest wpisywany do programu +Niepodległa+ już kolejny rok. Rozpoczęliśmy tę współpracę w zeszłym roku". Poinformował, że w ramach programu dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej" Biuro Programu "Niepodległa" promowało działania realizowane w ramach EDD, więc jak mówił Kowalski, to nasze sprzężenie jest zwrotne, współpracujemy również na poziomie merytorycznym i ta współpraca jest owocna".

Europejskie Dni Dziedzictwa to doroczne święto otwartych zabytków, w które włączają się instytucje oraz społeczne organizacje edukacyjne i kulturalne z całej Polski. Przez 2 weekendy września we wszystkich województwach można wziąć udział w wielu wydarzeniach promujących lokalne dziedzictwo kulturowe. Podobnie jak w ubiegłym roku, wydarzenia wpisujące się w tegoroczne hasło przewodnie EDD "Polski splot" będą przybliżały ich uczestnikom proces kształtowania się granic Polski po 1918 roku, budowania i utrwalania państwowości. 

Tradycją jest, że kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa jest uroczyście i publicznie otwierana. W tym roku oficjalna inauguracja odbędzie się w sobotę 7 września we Wschowie. Inauguracji towarzyszyć będzie szereg wydarzeń, wśród których nie mogło zabraknąć warsztatów np. tkackich, graficznych, ceramicznych a nawet kukiełkowych. 

Uroczysta ogólnopolska inauguracja została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy .

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej oraz największe święto zabytków kultury Starego Kontynentu, którego początki sięgają 1991 roku. Pierwsza edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce odbyła się w 1993 roku i od tego czasu popularność tego największego w Europie projektu edukacyjno-kulturalnego nie słabnie. Od ponad 20 lat na terenie całej Polski odbywają się wydarzenia specjalne, imprezy plenerowe, koncerty, czy wystawy, a właściciele zabytków udostępniają szerokiej publiczności miejsca na co dzień niedostępne. Europejskie Dni Dziedzictwa to prawie 700 wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, w które angażuje się ok. 400 miejscowości w Polsce. W ubiegłym roku w EDD udział wzięło ponad 200 tysięcy osób. 

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu oraz pełne kalendarium wydarzeń można znaleźć na stronie: http://edd.nid.pl 

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL