Epoka nowożytna

20.02.2017

2,8 mln zł z UE na rewitalizację kościoła i klasztoru na kieleckiej Karczówce

Remont i przebudowa głównego wejścia do kościoła i klasztoru na wzgórzu Karczówka w Kielcach, rewitalizacja wieży i przystosowanie obiektów dla osób niepełnosprawnych – to część projektu, który dzięki 2,8 mln zł dotacji z Unii Europejskiej będą realizowali księża pallotyni.

W poniedziałek przedstawiciele samorządu woj. świętokrzyskiego i zgromadzenia pallotynów podpisali umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Renesansowo-barokowy zespół klasztorny na Karczówce powstał w latach 1624-1631. Planowane prace dotyczą remontu i przebudowy głównego wejścia do kościoła i klasztoru, wyjścia z klasztoru na cmentarz i przystosowaniem przejść na potrzeby osób niepełnosprawnych ruchowo i niewidomych. Odnowione zostaną także elewacje kościoła i budynków przyległych oraz ogrodzenie obiektów.

Renowacja obejmie także konstrukcję klasztornej wieży, jej dachu oraz dachu kościoła. Po remoncie wieża będzie wykorzystywana jako punkt widokowy. Część pomieszczeń będzie zagospodarowana na potrzeby muzeum Karczówki.

Rektor klasztoru, ks. Jan Oleszko przypomniał w rozmowie z dziennikarzami, że Karczówka to miejsce dziedzictwa, ważne nie tylko w historii Kielc i regionu, ale także w dziejach Polski.

Klasztor, ufundowany w miejscu dawnej kopalni, odegrał dużą rolę m.in. w czasie powstania styczniowego, dawał schronienie kielczanom podczas II wojny światowej, odwiedzali go władcy i pisarze. „Tu gromadzili się ludzie, ponieważ to miejsce nie miało złotych fresków, kielichów i srebrnych monstrancji, ale miało ojców, którzy zawsze czekali na kogoś, kto jest w potrzebie. Ludzie utożsamiali się z tym miejscem” – podkreślił duchowny.

Planowane inwestycje mają być dopełnieniem I etapu rewitalizacji Karczówki, którą prowadzono w ostatnich latach. Dzięki inwestycji, zrealizowanej kosztem 8 mln zł (także współfinansowanej z UE), wyremontowano m.in. klasztorny dziedziniec i budynki gospodarcze - gdzie dziś znajdują się kawiarnie, sale medytacyjne i wystawowe. Wygospodarowano też pokoje ze 110 miejscami noclegowymi. Wymieniono instalacje elektryczną, grzewczą i wodno-sanitarną. Powstał też przyklasztorny ogród.

Karczówkę odwiedzają niewielki grupy i turyści indywidualni - przyjmowani są ludzie różnych wyznań, także niewierzący. W 2016 r. gościło tu ok. 8 tys. osób, a 3,5 tys. z nich skorzystało z noclegów.

„Wydaje się, że już wszystko skomercjalizowaliśmy (…) Być może to jest ostanie miejsce, w którym nie postawiono na komercję, ale aby spotkać się z człowiekiem, w którym liczy się jego dobro. Tu warto być nie po to, żeby poimprezować, ale by nabrać ducha i dystansu” – ocenił ks. Oleszko.

„To co się zadziało na Karczówce, jest przykładem jak można przygotowywać bardzo dobre projekty, które wygrywają z innymi. Gospodarz od początku miał wizję utworzenia z tego miejsca przestrzeni otwartego dialogu, również w wymiarze ekumenicznym” – zaznaczył marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.

Całkowity koszt przedsięwzięcia „Kompleksowa rewitalizacja Karczówki wraz z przystosowaniem do celów kulturalnych i turystyki historycznej” to 3,7 mln zł, a wartość unijnego dofinansowania wyniesie ponad 2,8 mln zł. Prace remontowe mają potrwać dwa lata.

Karczówka to malownicze wzgórze w Kielcach, stanowiące rezerwat przyrody. Stojący tam klasztor i kościół pw. św. Karola Boromeusza - ufundowany przez biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego jako wotum za ominięcie Kielc przez zarazę w 1622 r. - należały dawniej do oo. bernardynów. Pallotyni są obecni w tym miejscu od 1957 r.

Wspólnota pallotynów podejmuje działalność duszpasterską i misyjną. Zajmują się duszpasterstwem parafialnym, akademickim, rodzin oraz różnego rodzaju grup nieformalnych. Księża prowadzą rekolekcje, pracują wśród chorych – w szpitalach i w domach starców.

Pallotyni prowadzą w ramach Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego misje w Afryce, na kontynencie amerykańskim (m. in. Wenezuela, Kolumbia, Meksyk) oraz w Azji. Działalność tę przybliża urządzona na Karczówce stała wystawa egzotycznych eksponatów, a także bogata dokumentacja fotograficzna misji.(PAP)

ban/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL