Z powodu epidemii wyruszająca 6 sierpnia na Jasną Górę 309. Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup „17” przybierze formę wędrówki duchowej. Myślą przewodnią pątniczego szlaku będą słowa „Ukaż nam tajemnicę”.
"Pragniemy odkrywać tajemnicę wiary, a w szczególności tajemnicę eucharystii" – zapowiedział przewodnik pallotyn ks. Wojciech Świderski SAC
Podkreślił, że przewodniczką będzie Najświętsza Maryja Panna, która "sama została obdarzona tajemnicą poczęcia Syna Bożego". "Ona wszystkie sprawy zachowywała w swoim sercu, czyli potrafiła dochować tajemnicy. Teraz – podczas duchowego szlaku pątniczego, zachęca nas do rozważania tajemnicy eucharystii" – powiedział ks. Świderski.
Zapowiedział, że w związku z wytycznymi KEP oraz troską o bezpieczeństwo pątników "fizycznie w drogę wyruszą jedynie przewodnicy grup wraz z głównym przewodnikiem i niezbędnym zapleczem służb".
"Podczas 9 dni pielgrzymowania zaplanowane są msze św. w kościołach i sanktuariach na trasie. Wszyscy chętni będą mogli wziąć w nich udział za pośrednictwem radia PallottiFM oraz w telewizji internetowej PallottiTV lub w wyznaczonych miejscach, z zachowaniem obowiązujących środków bezpieczeństwa" – powiedział duchowny.
Podkreślił, że każdy z pielgrzymów duchowych zobowiązany jest do podjęcia praktyk religijnych dostosowanych do jego możliwości. Wspomniał, że może to być uczestnictwo w transmisjach modlitw, w mszy św., modlitwa indywidualna lub grupowa w lokalnym kościele, adoracja Najświętszego Sakramentu, osobiste i indywidualne pielgrzymowanie do wybranego sanktuarium lub własnego kościoła parafialnego lub podjęcie trudu maszerowania po pobliskim lesie albo innych przestrzeniach.
Zapewnił, że każdy zgłoszony do 26 lipca otrzyma przed rozpoczęciem pielgrzymki pamiątkowy znaczek, legitymację i materiały formacyjne. "Powierzone sprawy i intencje, zostaną zaniesione przed tron Matki Jasnogórskiej" – powiedział ks. Wojciech Świderski SAC. Zaznaczył, że zapisy potrwają do ostatniego dnia pielgrzymki, tj. 14 sierpnia, choć zachęca do wcześniejszych zgłoszeń.
W ramach Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej Akademickich Grup "17" idzie 16 grup, które tworzą cztery legiony określone różnymi kolorami. Np. w barwach dawnej flagi rwandyjskiej, czyli czerwonym, żółtym i zielonym, idą pątnicy ofiarujący swój trud za misje i misjonarzy. Każdy legion może iść inną trasą do następnego, wspólnego postoju. W ten sposób grupy co roku idą trochę inną drogą. Pielgrzymka ma także własną kuchnię i różne udogodnienia sanitarne, przydatne pielgrzymom. Trasa prowadzi przez lasy i drogi polne.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/