Religia

08.06.2019

364. Pielgrzymka Łowicka na Jasnej Górze

364. Łowicka Piesza Pielgrzymka dotarła w sobotę na Jasną Górę. To jedna z pierwszych pieszych grup, które pojawiły się w tym roku w częstochowskim sanktuarium oraz jedna z najstarszych pielgrzymek. Po raz pierwszy odbyła się w 1656 r.

Jak podało biuro prasowej Jasnej Góry, w tegorocznej pielgrzymce łowickiej wzięło udział około 330 osób, które w sześć dni pokonały 190 km. Część pątników weszła na Jasną Górę w tradycyjnych strojach łowickich. Na pielgrzymów na jasnogórskim Szczycie czekał bp Józef Zawitkowski, który przewodniczył popołudniowej mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu.

"Ojcowie paulini mówią o nas: jaskółka pieszego pielgrzymowania. Tak, jak jaskółka zwiastuje wiosnę, tak my zapowiadamy wszystko, co dokona się w tym roku, a więc rozpoczynamy sezon pielgrzymkowy" - powiedział przewodnik pielgrzymki ks. Wiesław Frelek.

Zgodnie z tradycją, pątnicy z Ziemi Łowickiej zatańczyli ludowe tańce pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego przy bramie wejściowej na Jasną Górę, oddając hołd Prymasowi Tysiąclecia.

W sobotę na Jasną Górę pielgrzymowali także m.in. pocztowcy, sportowcy oraz członkowie Akcji Katolickiej. W ubiegłym roku Jasną Górę odwiedziło blisko 4,3 mln pielgrzymów i turystów. Pieszo dotarło do sanktuarium około 124 tys. pątników. Ponad 8,8 tys. osób przyjechało do Częstochowy w pielgrzymkach rowerowych (133 grupy), a 440 osób (16 grup) w pielgrzymkach biegowych. Niespełna 20 osób dotarło do sanktuarium konno, a ponad 170 pielgrzymów z dwóch grup – na rolkach.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL