Ponad 75 tys. osób obejrzało wystawę obrazów artystów z rodziny Brueghlów, która od końca lipca prezentowana jest we wrocławskim Pałacu Królewskim. Ekspozycja obejmuje ponad 120 dzieł autorstwa m.in. Hieronima Boscha, Pietera Brueghla Starszego oraz Młodszego.
Poniedziałek to ostatni dzień, w którym można obejrzeć wystawę „Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego”. Zwiedzający mają czas do północy.
Jak poinformował dziennikarzy dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia dr Maciej Łagiewski, w ciągu dwóch miesięcy wystawę obejrzało ponad 75 tys. osób. „W tym było blisko 100 grup zwiedzających i blisko 400 grup szkolnych,. Sprzedano wszystkie 2,5 tys. katalogów, które towarzyszyły wystawie” - mówił Łagiewski, dodając, że te liczby świadczą o „wielkim sukcesie wystawy”.
Dyrektor wydziału kultury wrocławskiego magistratu Jarosław Broda dodał, że ekspozycja dzieł rodzinny Brueghlów była pierwszym wydarzeniem z cyklu wielkich wystaw, które będą organizowane w związku z objęciem przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
„W przyszłym roku planujemy wystawę +Tauromachia+, na której zostaną zaprezentowane prace Pablo Picassa, Salvadora Dalego czy Francisca Goi. W roku 2015 zaś chcemy pokazać wystawę dzieł Amadeo Modiglianiego i jego polskich przyjaciół. Ta ostatnia ekspozycja powstanie specjalnie dla Wrocławia, skąd pojedzie do innych krajów europejskich” - mówił Broda.
Najcenniejszym obrazem pokazywanym na wystawie jest „Siedem Grzechów Głównych” Hieronima Boscha - dzieło powstałe na początku XVI w. To praca pozwalająca widzom wejść w świat wizji Boscha.
Dzieła prezentowane na wystawie zatytułowanej „Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego” pochodzą niemal wyłącznie ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów z Europy, Stanów Zjednoczonych i Izraela. To łącznie 121 prac - obrazów i rysunków - przede wszystkim autorstwa członków dynastii Brueghlów, artystów z nimi związanych oraz tych, którzy wywarli na nich wpływ. Dzieła pochodzą z XVI i XVII w.
Wrocław jest czwartym miastem, w którym jest pokazywana ta ekspozycja. Pierwsza odsłona wystawy odbyła się w zeszłym roku we Włoszech, później wystawa była prezentowana w Izraelu i ponownie wróciła do Włoch. Po Wrocławiu dzieła rodziny Brueghlów będą jeszcze pokazywane w Paryżu, później wrócą do swoich właścicieli.
Najcenniejszym obrazem pokazywanym na wystawie jest „Siedem Grzechów Głównych” Hieronima Boscha - dzieło powstałe na początku XVI w. To praca pozwalająca widzom wejść w świat wizji Boscha. „We wnętrzu ziemskiej kuli rozgrywają się sceny obrazujące Siedem Grzechów Głównych (...) Ludzi, czyniących zło na ziemi, obserwuje patrzący na nich z góry Bóg, tutaj pod postacią ukrzyżowanego Chrystusa. U dołu obrazu widnieje zapowiedź tego, co stanie się z człowiekiem, gdy nie opamięta się i nie przestanie grzeszyć. Hieronim Bosch nie pozostawia wątpliwości - na każdego grzesznika czeka piekło z całym jego okrucieństwem” - opisują obraz w folderze towarzyszącym wystawie jej organizatorzy.
Na ekspozycji można również m.in. obraz założyciela rodu Pietera Brueghla Starszego „Zmartwychwstanie”, który powstał około 1563 r. „Na uwagę na pewno zasługują również dwa dzieła będące wynikiem współpracy Jana Brueghla Starszego i Pietera Paula Rubensa - to +Madonna z Dzieciątkiem otoczona girlandą kwiatów+ oraz +Bójka przy stole do gry w karty+” - powiedziała wcześniej w rozmowie z PAP historyk sztuki Agnieszka Patała.
Istotną część wystawy stanowią również dzieła Pietera Brueghla Młodszego, syna protoplasty rodu. „Zasłynął on z tego, że kopiował dzieła ojca i przez to stały się one sławne. Szczególnie ważny obraz tego artysty to +Pochlebcy+” - mówiła Patała.
Historyk sztuki dodała, że warto również zwrócić uwagę na obrazy przedstawiające kompozycje kwiatowe, których autorem był Ambrosius Brueghel. „To przedstawicie młodszej generacji artystów z tej dynastii” - podkreśliła.
Organizatorem wystawy jest Galeria Miejska we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Art For Public. Mecenasem zaś miasto Wrocław. Dzieła pokazywane na wystawie ubezpieczono na łączną kwotę 57 mln euro.(PAP)
pdo/ abe/