Ok. 9 mln zł unijnej dotacji otrzyma powiat poznański na rewaloryzację wnętrz dawnego kompleksu cysterskiego w Owińskach, gdzie mieści się ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci niewidomych. W przyszłości obiekt ma być udostępniony zwiedzającym.
Rzecznik prasowy starosty poznańskiego Katarzyna Wozińska-Gracz poinformowała w czwartek, że realizację projektu zaplanowano na lata 2017-2018. W jego efekcie zabytkowy kompleks zostanie pozbawiony barier architektonicznych i w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Na korytarzach i na klatkach schodowych zamontowane będą m.in. trójwymiarowe naklejki posadzkowe, ułatwiające dotykową orientację w przestrzeni.
"Łącznie w teren ośrodka i dawnego klasztoru zainwestujemy 25 mln zł. Warto pamiętać, że jest to budynek pocysterski i nie był budowany dla niewidomych. Z uwagi na profil działalności placówki i unikalną lokalizację w zespole obiektów dawnego kompleksu klasztornego cystersów, a także dzięki współpracy z zagranicznymi organizacjami zajmującymi się tematyką Szlaku Cysterskiego, całe zadanie ma zasięg międzynarodowy" – powiedział starosta poznański Jan Grabkowski.
Remont obejmie m.in. pomieszczenia jadalni, czytelni, biblioteki czy auli oraz piwnic i klatek schodowych. Ponadto zaplanowano prace związane z modernizacją instalacji elektrycznej i sanitarnej oraz m.in. zakup transporterów schodowych dla osób niepełnosprawnych.
"Pomieszczenia objęte projektem zostaną udostępnione dla zwiedzających, w tym dla osób niepełnosprawnych ruchowo, osób niewidomych i niedowidzących. Stanie się tak dzięki likwidacji progów w obiekcie oraz zamontowaniu trzech transporterów schodowych. W korytarzach oraz na klatkach schodowych znajdą się dodatkowe oznaczenia dla niepełnosprawnych w formie trójwymiarowych naklejek posadzkowych" – powiedział Grabkowski.
W ramach projektu planowane jest również wydanie dwujęzycznego folderu, zawierającego informacje o realizacji inwestycji i historii zabytkowego kompleksu.
W ośrodku w Owińskach od 2012 roku działa unikatowy park orientacji przestrzennej, dzięki któremu niewidome dzieci uczą się samodzielnego poruszania w terenie. W parku są m.in. specjalne przyrządy dydaktyczne: zabawki dźwiękowe, równoważnie, huśtawki i tory przeszkód
W placówce działa też pierwsze w Polsce muzeum tyflologiczne, obejmujące zbiory przyrządów wykorzystywanych przez niewidomych zarówno współcześnie, jak i w przeszłości: mapy, tabliczki brajlowskie i grafiki dotykowe. Ośrodek w Owińskach ma też pierwsze w Polsce laboratorium tyfloakustyczne. W nowocześnie wyposażonej sali uczniowie poznają odgłosy miasta. (PAP)
rpo/ itm/